Kalendarium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

26-28.04.2022 · Viscom, Duesseldorf

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

12-15.10.2022 · FESPA, Amsterdam

Znowu na plus. Roczny bilans Heidelberga.

Data publikacji: maj 2014

Po pięciu latach strat koncern Heidelberg znów odnotowuje zyski. Według wstępnych obliczeń w zamkniętym z końcem marca roku finansowym firma zyskała nadwyżkę roczną w wysokości 4 mln euro. W porównaniu z zeszłorocznymi stratami na poziomie 117 euro jest to z pewnością niebywały wynik. Tym samym Heidelberg osiągnął swoje cele finansowe wyznaczone na miniony rok finansowy.

 

„Heidelberg znów zanotował zyski po opodatkowaniu. To był nasz najważniejszy cel” - powiedział Gerold Linzbach, prezes zarządu przedsiębiorstwa. „Mimo słabego wzrostu obrotów znacznie zwiększyliśmy swoją rentowność. To nasze ogromne osiągnięcie i jednocześnie fundament dalszego pozytywnego rozwoju firmy”. Obroty koncernu wyniosły z uwzględnieniem różnic kursów walut 2,43 mld euro (2,54 mld euro z pominięciem różnic kursowych), czyli – jak się spodziewano – mniej niż przed rokiem (2,735 mld euro). Mimo to zyski Heidelberga znacznie wzrosły w porównaniu z zeszłym rokiem. Zysk firmy przed potrąceniem odsetek, opodatkowaniem i amortyzacją (EBITDA) liczony bez dodatkowych obciążeń wyniósł w minionym roku finansowym 143 mln euro (rok wcześniej: 80 mln euro). Marża EBITDA wzrosła tym samym z 3 do 6 proc. Zysk z działalności operacyjnej (EBIT) liczony bez dodatkowych obciążeń wzrósł w ciągu dwunastu miesięcy z poziomu -3 mln euro do poziomu 72 mln euro. W omawianym roku dodatkowe obciążenia wyniosły -10 mln euro, a wynik finansowy -60 mln euro. Tym samym, według wstępnych obliczeń, nadwyżka roczna wyniosła 4 mln euro (w poprzednim roku finansowym: -117 mln euro). 

„Wyraźna poprawa zysków po opodatkowaniu i wyjście z obszaru strat pokazuje, że nasza nowa strategia rozwoju i intensywny program optymalizacji kosztów okazały się skuteczne, nawet w ciężkich warunkach” - nie kryje swojego zadowolenia Gerold Linzbach. „Dzięki temu jesteśmy dziś gotowi, by pracować nad dalszą optymalizacją portfolio. W krótkiej perspektywie czasowej postawiliśmy sobie za cel osiągnięcie marży EBITDA na poziomie minimum 8 proc.”

W omawianym roku finansowym przepływy gotówkowe i wolne przepływy gotówkowe również były na zadowalającym poziomie. Dzięki zmniejszeniu zobowiązań finansowych udało się zrekompensować środki pieniężne w wysokości około 95 mln euro, przeznaczone na program podnoszenia efektywności Focus. Tym samym Heidelberg mógł osiągnąć wolne przepływy gotówkowe na poziomie około 20 mln euro. To z kolei pozwoliło na obniżenie zadłużenia netto firmy, które pod koniec roku finansowego wynosiło 240 mln euro (w poprzednim roku: 261 mln euro). „Nie tylko udało się nam z powodzeniem osiągnąć nasze cele finansowe, lecz także – dzięki programowi optymalizacji zarządzania kapitałem – polepszyć przepływy gotówkowe i wolne przepływy gotówkowe, jak również obniżyć nasze zadłużenie” - podkreślił Dirk Kaliebe, członek zarządu Heidelberg ds. finansów. Na dzień 31 marca 2014 roku koncern Heidelberg zatrudniał na całym świecie łącznie 12 539 pracowników etatowych oraz 502 praktykantów (w poprzednim roku odpowiednio 13 694 i 521). 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty