Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Przełom w schematach. HP Indigo 10000.

Data publikacji: styczeń 2013

W 2012 roku firma HP kolejny raz udowodniła, że jest w stanie przełamać schematyczne myślenie o arkuszowym druku cyfrowym. Na targach drupa zadebiutowało urządzenie cyfrowe drukujące w formacie B2. HP Indigo 10000, bo o nim mowa, może zadrukowywać arkusze o rozmiarze 750 mm x 530 mm, zachowując wszystkie zalety druku cyfrowego, m.in. możliwość personalizacji oraz offsetową jakość, z jakiej słynie marka HP Indigo.

 

 

HP Indigo 10000 to jeden z największych projektów działu badawczego HP IPG. Badania nad urządzeniem rozpoczęły się w 2006 roku. W tamtym czasie w fazie projektowej uczestniczyło dwóch inżynierów. Rozwój projektu nastąpił w 2009 roku i obecnie w tym programie zatrudnionych jest ponad 400 inżynierów. Laboratorium zostało rozbudowane z 1000 do 9000 m2. Przez siedem dni w tygodniu pracuje tam szesnaście prototypów HP Indigo 10000. Oprócz formatu urządzenie cechuje się całym szeregiem innowacyjnych rozwiązań. Warto wymienić najważniejsze z nich: 

– możliwość załadowania jednocześnie do pięciu rodzajów podłoży (w maksymalnej konfiguracji: cztery kasety podawcze plus podawanie podłoża z palety);

– pasowanie obrazu na arkuszu (separacja do separacji, jak również przód/tył) realizowane jest przez automatyczny system registracji;

– automatyczna wymiana formy drukowej (Photo Imaging Plate) oraz wymiana gumy kompresyjnej;

– automatyczny system kontroli jakości Vision System porównujący każdy arkusz z plikiem wejściowym, sygnalizujący niezgodności kolorystyczne i ewentualne błędy na odbitce;

– oprogramowanie sterujące pracą urządzenia, umożliwiające pełną kontrolę nad maszyną w trakcie druku;

– dostarczany razem z urządzeniem operatorski stół kontrolny, wyposażony w znormalizowane światło pozwalające na wzrokową ocenę kolorystyki odbitki.

Te nowości w zestawieniu z możliwościami, jakie daje druk farbą ElctroInk (maksymalnie siedem kolorów, w tym również kolor biały), stworzyły wyjątkowe urządzenie znacznie rozszerzające możliwości oferowanych usług.

 

Pierwsze egzemplarze

Do tej pory firma HP zainstalowała na świecie ponad 6000 urządzeń HP Indigo. Od ponad dwóch lat HP odnotowuje 20-proc. wzrost ilości drukowanych arkuszy na kwartał. Nowe urządzenia wpisują się w ten trend, zwiększając produktywność systemów cyfrowych w skali miesiąca oraz otwierając możliwości obsłużenia nowych aplikacji. W listopadzie 2012 roku, w ramach beta testów, zainstalowano sześć systemów w następujących drukarniach:  Consolidated Graphics (USA), Courier (USA), Elanders (Niemcy), Prol Gráfica (Brazylia), Pureprint Group (Wielka Brytania) i Wing Hung Group (Chiny).

„HP Indigo 10000 to duży krok naprzód w produkcji cyfrowej” – powiedział Gary Peeling, dyrektor zarządzający firmy Precision Printing Ltd. „Możliwość zaoferowania klientom nowych produktów sprawia, że mamy większą przewagę konkurencyjną. Zwiększa to też nasze zdolności produkcyjne i opłacalność produkcji cyfrowej, do której spodziewamy się przekonać nowych klientów”.

W trakcie targów drupa 2012 firma HP otrzymała od klientów ponad 30 zamówień na urządzenia HP Indigo 10000. W styczniu obyły się pierwsze instalacje. W Polsce od początku roku urządzenia dostępne są w ofercie autoryzowanego partnera HP, firmy Digiprint. 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty