Kalendarium

24-26.11.2020 · InPrint Munich, Milan

12-14.01.2021 · Viscom, Düsseldorf

12-15.01.2021 · Heimtextil, Frankfurt

25.02-03.03.2021 · Interpack, Düsseldorf

20-30.04.2021 · drupa, Düsseldorf

Poprzeczka wyżej. Kolejne plotery Mimaki.

Data publikacji: kwiecień 2012

Mimaki wystąpi na targach Fespa Digital w Barcelonie z mnóstwem nowych propozycji. Na szczególną uwagę zasługują dwa plotery, które wiele wnoszą w rozwój sektora druku lateksowego. Do tej pory w tym segmencie były dostępne wyłącznie rozwiązania jednego producenta.

 

Tekst: Michael Seidl

 
Maszyna UJF-3042HG może drukować białym i przezroczystym tuszem, dzięki czemu aplikacje można w ciekawy sposób uszlachetnić.

„Cieszymy się, mogąc pokazać na targach Fespa Digital 2012 kolejne innowacyjne rozwiązania”, podkreślił Mike Horsten, kierownik marketingu Mimaki. „Na naszym stoisku pokażemy nowe produkty i znane rozwiązania wzbogacone o nowe funkcje. Potwierdzimy i wzmocnimy nasze zaangażowanie w działania na rzecz środowiska i zrównoważony rozwój. Poinformujemy także o naszych kolejnych poczynaniach związanych z polityką socjalną koncernu”. Jak zapewnia Horsten, w Barcelonie zostanie przedstawiony „Mimaki Nature Education Program”, który obejmuje wiele interesujących aktywności i przedsięwzięć. Program ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży w zdobywaniu wiedzy na temat natury poprzez umożliwienie im bezpośredniego kontaktu z dziką przyrodą.

 
Lateksowa bomba

Wróćmy do najważniejszego aspektu barcelońskiego pokazu Mimaki – ploterów lateksowych JV400-160LX i JV400-130LX. To całkowicie nowa platforma technologiczna, która jest rękawicą rzuconą HP – dotychczas jedynemu dostawcy urządzeń lateksowych. „Przez ostatnich kilka lat firma Mimaki intensywnie pracowała nad nową generacją urządzeń”, zdradził Mike Horsten w rozmowie z „PRINT & PUBLISHING”. To właśnie dlatego koncern nie wprowadzał ostatnio na rynek żadnych rewolucyjnych nowości, a „jedynie” kolejne modele istniejących serii. Wszystko zmieni się jednak diametralnie wraz z Fespą Digital.

Maszyny Mimaki niosą ze sobą pewne zmiany względem obecnej technologii HP. Przede wszystkim, nowe plotery mają cechować się niższym poborem energii elektrycznej z uwagi na temperaturę suszenia, która jest o połowę niższa od tej stosowanej przez konkurencyjne maszyny. Niższa temperatura oznacza również szerszą paletę podłoży drukowych. Kolejną zmianą jest zwiększenie prędkości – model JV400-160LX ma osiągać wydajność około 18 m2/godz. Plotery Mimaki będą również w stanie drukować białym tuszem, chociaż akurat tej konfiguracji na zobaczymy na targach Fespa Digital. Urządzenia posiadają nowo opracowane głowice drukujące Ricoh. Mimaki wskazuje na subtelną poprawę jakości druku (oczywiście w porównaniu z konkurencją), zwłaszcza jeśli chodzi o reprodukcję koloru żółtego.

 
Na peryferiach
 
Model UJF-3042HG zadrukowuje podłoża o grubości do 150 mm, co znacznie zwiększa paletę aplikacji. 

W Barcelonie zobaczymy także prototyp plotera UV JV400-160SUV, opartego na tej samej platformie technologicznej, co nowe maszyny lateksowe. Mimaki pokaże również wysokiej klasy ploter do zadruku tekstyliów TS500DS, który można było zobaczyć na targach ITMA – wówczas jeszcze jako prototyp. „Teraz maszyna jest już gotowa i wprowadzamy ją na rynek druku na tkaninach z prędkością 120 m2/godz.”, powiedział Horsten. Oprócz urządzeń Mimaki zaprezentuje również RIP-y TXLINK i RIPLINK. Wszystkie nowe produkty zobaczymy oczywiście także na targach drupa.

 
Balans w cenie

Jak już wspomnieliśmy, kwestie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska są dla Mimaki niezwykle ważne. Japońskie przedsiębiorstwa z zasady są nastawione na strategie ekologiczne. Zawsze zadają sobie pytanie, jak żyć i prowadzić działalność gospodarczą tak, aby być w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Trzeba zdawać sobie sprawę, że takie podejście nie we wszystkich przypadkach jest możliwe, ale warto – tak jak Mimaki – próbować na różnych frontach ekologii osiągnąć jak najlepsze efekty. „Nasze produkty są w coraz większym stopniu przyjazne dla środowiska, a koncern stara się obierać jak najlepsze ścieżki. Dobrym przykładem są ekologiczne kartridże, które stosujemy w naszych nowych maszynach lateksowych”, podkreśla Horsten.

 
Zaskakujące łoże

Nowe maszyny lateksowe to nie jedyne niespodzianki Mimaki. We wrześniu ubiegłego roku na rynku zadebiutowała maszyna drukująca z płaskim łożem UJF-3042FX. W tym roku, przy okazji targów Fespa Digital, Mimaki wprowadza do sprzedaży ulepszony model tego urządzenia – UJF-3042HG, w którym znajdziemy szereg przydatnych funkcji. Maksymalną grubość materiałów do drukowania zwiększono do 150 mm, a gamę dostępnych kolorów rozszerzono do sześciu poprzez dobudowanie dwóch dodatkowych kanałów na tusz. Dzięki temu urządzenie drukuje nie tylko w kolorach procesowych, ale również przezroczystym i białym, co pozwala na osiągnięcie ciekawych efektów. Przezroczysty tusz pełni rolę warstwy ochronnej; nadaje również aplikacjom atrakcyjny wygląd dzięki matowemu lub błyszczącemu wykończeniu.

 
Odmienione wnętrze

Model UJF-3042HG umożliwia drukowanie bezpośrednio w formacie A3 (420 x 297 mm). Paleta dopuszczalnych materiałów obejmuje plastik, metal i drewno. Urządzenie posiada specjalny system cyrkulacji białego tuszu, który zapobiega osadzaniu się pigmentu na dyszach. Maszynę wyposażono w funkcję odblokowania otworu atramentowego, która chwilowo przywraca jakość drukowania, skracając okres przestoju w przypadku awarii.

Automatyczny dozownik w modelu UJF-3042HG pozwala na dozowanie primera Mimaki PR-100 za pośrednictwem systemu atramentowego. Primer zwiększa adhezję i umożliwia wykorzystanie materiałów nie zawsze optymalnie dostosowanych do druku atramentowego, nie zmieniając jednocześnie ich wyglądu i tekstury. Bieżące dozowanie umożliwia poprawę jakości i większą prędkość druku. Miejscowe nakładanie primera jedynie w punktach, które zostaną zadrukowane atramentem, oznacza, że spada jego zużycie.

W modelu UJF-3042HG można wykorzystywać trzy różne typy tuszu: twardy tusz UV LH-100 wyróżnia się odpornością na tarcie i substancje chemiczne, a także doskonałą reprodukcją barw; elastyczny tusz UV LF-200 umożliwia rozciąganie atramentu nawet do 200 proc.; tusz LF-140 umożliwia silną gradację w druku sześciokolorowym (CMYK + light cyan + light magenta) i jest bardziej elastyczny niż twardy tusz LH-100.

 
 

 

 
 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

List do Covid-19

Szanowny Panie,

 

od jakiegoś czasu szaleje Pan w całej Polsce i na Świecie. Zaatakował Pan wprawdzie tylko niespełna 1 procent populacji, ale aż 99,9 procent nagłówków w gazetach. Założę się, że z pewnością wolałby Pan, by sytuacja była odwrotna. Wkradł się Pan bowiem na każdy możliwy obszar, na stronach gazet znaleźć można nagłówki z tak postawionymi pytaniami: „Co koronawirus oznacza dla organizacji Mistrzostw Świata w 2021 roku w Salt Lake City?”, a także „Czy dozwolone jest przytulanie się w snach?” – co tylko dowodzi najgorszego…

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty