Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Solidbox z Rapidą 164-5+L ALV2

Przy nowej maszynie Rapida 164 stoją od lewej: Jan Korenc - prezes Koenig & Bauer (CEE), Dariusz Gołba i Adam Gołba - współwłaściciele drukarni Solidbox oraz Adam Ślażyński - regionalny szef sprzedaży Koenig & Bauer.

© Koenig & Bauer

Drukarnia opakowań Solidbox z Wieprza koło Andrychowa zainstalowała w swoim parku maszynowym czwartą maszynę producenta Koenig & Bauer. Tym razem była to Rapida 164-5+L ALV2. Obsługując głównie klientów z branży spożywczej w zakresie systemów POS i opakowań kartonowych, firma znacząco zwiększyła wolumen zamówień nawet w niesprzyjającej sytuacji rynkowej spowodowanej pandemią. Jak oceniają przedstawiciele firmy, dzięki nowym inwestycjom wydajność drukarni wzrosła o ok. 50-60 procent.

 

Początki firmy sięgają 1991 roku. Wtedy firma zajmowała się produkcją opakowań, najpierw szarych, z czasem zadrukowywanych na jednej z pierwszych w Małopolsce maszyn w formacie B0. Była nią pochodząca z drugiej ręki Planeta, będąca pierwszym z kilku rozwiązań marki Koenig & Bauer w tej firmie. Kolejne lata przyniosły zmiany własnościowe, ale też wydarzenie tragiczne w historii drukarni - w roku 2005 powódź zniszczyła ją niemal doszczętnie, a także znajdujący się w niej sprzęt. Wtedy współwłaściciele drukarni - Dariusz Gołba i Adam Gołba - postanowili przenieść się do nowej lokalizacji w Andrychowie. W drukarni pojawiły się nowe urządzenia, w tym kolejna Planeta w formacie B0, którą w 2013 roku firma zastąpiła modelem Rapida 142. W tym samym roku firma przeszła rebranding, a jej głównym obszarem zainteresowania, obok opakowań kaszerowanych, stały się systemy POS, głównie standy, displeje i ekspozytory, które stanowią podstawę asortymentu drukarni do dziś. Dynamiczny rozwój firmy spowodował potrzebę budowy nowej, większej hali. W krótkim czasie zakupiono działki w Wieprzu koło Andrychowa. Wybudowano tam nowoczesne obiekty i zainstalowano całą infrastrukturę potrzebną do produkcji opakowań. Firma przeniosła produkcję do nowej siedziby w połowie 2020 roku.

 

W połowie 2020 roku drukarnia Solidbox przeniosła się do nowej siedziby w Wieprzu k. Andrychowa.

© Solidbox

Rapida 164 częścią innowacyjnego projektu

Z uwagi na rosnącą liczbę zamówień właściciele drukarni Solidbox już przed kilkoma laty rozważali zakup nowej maszyny drukującej w formacie B0+. Poza maszyną drukującą potrzebne też były nowe urządzenia do sztancowania, kaszerowania, składarko-sklejarka i system CTP. W tym czasie firma uzyskała patent na nowy, innowacyjny system kaszerowania opakowań, który zdobył akceptację PARP i otrzymała dotację. Pozyskane z niej środki pozwoliły na zakup wszystkich nowych maszyn potrzebnych do produkcji w formacie B0+. Stanowiły one część projektu unijnego, związanego z wdrożeniem innowacyjnego procesu technologicznego polegającego na zastosowaniu nowego sposobu produkcji opakowań i materiałów POS. Z uwagi na realizację nowego projektu unijnego, którego celem było rozszerzenie oferty Solidbox o innowacyjne rozwiązania technologiczne, rozpisany został przetarg m.in. na nową maszynę w formacie B0+, uwzględniającą szereg parametrów koniecznych dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Jak podkreśla Adam Gołba, jednym z kluczowych był większy format niż ten oferowany przez model Rapida 142, dotychczas wykorzystywany przez drukarnię w celu produkcji standów czy displejów z jednego arkusza, bez konieczności ich klejenia. Firmie zależało również na wyższej prędkości maszyny oraz jej wyposażeniu w różne opcje automatyzujące pracę.

 

Koenig & Bauer po raz czwarty

Warunki przetargowe w największym stopniu spełniła oferta złożona przez Koenig & Bauer (CEE), uwzględniająca model Rapida 164-5+L ALV2. Maszyna jest dostosowana do zadrukowywania podłoży kartonowych o grubości maksymalnej 1,2 mm i uszlachetniania ich lakierem UV. W skład jej wyposażenia wchodzą m.in.: system bez marki bocznej SIS, w pełni zautomatyzowany system zmiany form drukowych, system SRW do mycia wałków podczas drukowania oraz energooszczędne systemy suszenia VariDryBlue. O jakość i sprawność produkcji dba rozbudowana technika kontrolno-pomiarowa w postaci systemów Ergotronic ColorControl i Qualitronic CC z protokołowaniem QualityPass i inspekcją arkuszy. Dariusz Gołba podkreśla, że inwestycja w nowy model oznacza dla drukarni przeskok nie tylko pod względem obsługiwanego formatu, ale też wspomnianych rozwiązań software’owych. Jak twierdzi, zwiększony potencjał produkcyjny Solidbox to z jednej strony sprawniejsza i stabilniejsza obsługa dotychczasowych klientów, z drugiej zaś - konieczność poszukiwania nowych zleceń, które pomogą w pełni wykorzystać możliwości parku maszynowego firmy. „Poza nowoczesnymi urządzeniami stale pracujemy też nad nowymi projektami i innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarze POS” - dodaje. Jednym z nich był np. kartonowy model samochodu, odzwierciedlający oryginał w skali niemal 1:1. Film o projekcie można obejrzeć tutaj.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty