Kalendarium

20-23.04.2021 · drupa on-line

18-20.05.2021 · Viscom, Duesseldorf

22-24.06.2021 · InPrint, Monachium

12-15.09.2021 · Fespa, Amsterdam

21-24.09.2021 · Labelexpo, Bruksela

Solidbox z Rapidą 164-5+L ALV2

Przy nowej maszynie Rapida 164 stoją od lewej: Jan Korenc - prezes Koenig & Bauer (CEE), Dariusz Gołba i Adam Gołba - współwłaściciele drukarni Solidbox oraz Adam Ślażyński - regionalny szef sprzedaży Koenig & Bauer.

© Koenig & Bauer

Drukarnia opakowań Solidbox z Wieprza koło Andrychowa zainstalowała w swoim parku maszynowym czwartą maszynę producenta Koenig & Bauer. Tym razem była to Rapida 164-5+L ALV2. Obsługując głównie klientów z branży spożywczej w zakresie systemów POS i opakowań kartonowych, firma znacząco zwiększyła wolumen zamówień nawet w niesprzyjającej sytuacji rynkowej spowodowanej pandemią. Jak oceniają przedstawiciele firmy, dzięki nowym inwestycjom wydajność drukarni wzrosła o ok. 50-60 procent.

 

Początki firmy sięgają 1991 roku. Wtedy firma zajmowała się produkcją opakowań, najpierw szarych, z czasem zadrukowywanych na jednej z pierwszych w Małopolsce maszyn w formacie B0. Była nią pochodząca z drugiej ręki Planeta, będąca pierwszym z kilku rozwiązań marki Koenig & Bauer w tej firmie. Kolejne lata przyniosły zmiany własnościowe, ale też wydarzenie tragiczne w historii drukarni - w roku 2005 powódź zniszczyła ją niemal doszczętnie, a także znajdujący się w niej sprzęt. Wtedy współwłaściciele drukarni - Dariusz Gołba i Adam Gołba - postanowili przenieść się do nowej lokalizacji w Andrychowie. W drukarni pojawiły się nowe urządzenia, w tym kolejna Planeta w formacie B0, którą w 2013 roku firma zastąpiła modelem Rapida 142. W tym samym roku firma przeszła rebranding, a jej głównym obszarem zainteresowania, obok opakowań kaszerowanych, stały się systemy POS, głównie standy, displeje i ekspozytory, które stanowią podstawę asortymentu drukarni do dziś. Dynamiczny rozwój firmy spowodował potrzebę budowy nowej, większej hali. W krótkim czasie zakupiono działki w Wieprzu koło Andrychowa. Wybudowano tam nowoczesne obiekty i zainstalowano całą infrastrukturę potrzebną do produkcji opakowań. Firma przeniosła produkcję do nowej siedziby w połowie 2020 roku.

 

W połowie 2020 roku drukarnia Solidbox przeniosła się do nowej siedziby w Wieprzu k. Andrychowa.

© Solidbox

Rapida 164 częścią innowacyjnego projektu

Z uwagi na rosnącą liczbę zamówień właściciele drukarni Solidbox już przed kilkoma laty rozważali zakup nowej maszyny drukującej w formacie B0+. Poza maszyną drukującą potrzebne też były nowe urządzenia do sztancowania, kaszerowania, składarko-sklejarka i system CTP. W tym czasie firma uzyskała patent na nowy, innowacyjny system kaszerowania opakowań, który zdobył akceptację PARP i otrzymała dotację. Pozyskane z niej środki pozwoliły na zakup wszystkich nowych maszyn potrzebnych do produkcji w formacie B0+. Stanowiły one część projektu unijnego, związanego z wdrożeniem innowacyjnego procesu technologicznego polegającego na zastosowaniu nowego sposobu produkcji opakowań i materiałów POS. Z uwagi na realizację nowego projektu unijnego, którego celem było rozszerzenie oferty Solidbox o innowacyjne rozwiązania technologiczne, rozpisany został przetarg m.in. na nową maszynę w formacie B0+, uwzględniającą szereg parametrów koniecznych dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Jak podkreśla Adam Gołba, jednym z kluczowych był większy format niż ten oferowany przez model Rapida 142, dotychczas wykorzystywany przez drukarnię w celu produkcji standów czy displejów z jednego arkusza, bez konieczności ich klejenia. Firmie zależało również na wyższej prędkości maszyny oraz jej wyposażeniu w różne opcje automatyzujące pracę.

 

Koenig & Bauer po raz czwarty

Warunki przetargowe w największym stopniu spełniła oferta złożona przez Koenig & Bauer (CEE), uwzględniająca model Rapida 164-5+L ALV2. Maszyna jest dostosowana do zadrukowywania podłoży kartonowych o grubości maksymalnej 1,2 mm i uszlachetniania ich lakierem UV. W skład jej wyposażenia wchodzą m.in.: system bez marki bocznej SIS, w pełni zautomatyzowany system zmiany form drukowych, system SRW do mycia wałków podczas drukowania oraz energooszczędne systemy suszenia VariDryBlue. O jakość i sprawność produkcji dba rozbudowana technika kontrolno-pomiarowa w postaci systemów Ergotronic ColorControl i Qualitronic CC z protokołowaniem QualityPass i inspekcją arkuszy. Dariusz Gołba podkreśla, że inwestycja w nowy model oznacza dla drukarni przeskok nie tylko pod względem obsługiwanego formatu, ale też wspomnianych rozwiązań software’owych. Jak twierdzi, zwiększony potencjał produkcyjny Solidbox to z jednej strony sprawniejsza i stabilniejsza obsługa dotychczasowych klientów, z drugiej zaś - konieczność poszukiwania nowych zleceń, które pomogą w pełni wykorzystać możliwości parku maszynowego firmy. „Poza nowoczesnymi urządzeniami stale pracujemy też nad nowymi projektami i innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarze POS” - dodaje. Jednym z nich był np. kartonowy model samochodu, odzwierciedlający oryginał w skali niemal 1:1. Film o projekcie można obejrzeć tutaj.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Media w czasach koronawirusa...

Kryzys koronawirusowy dotarł do świata mediów. Co prawda jest wystarczająco dużo do relacjonowania, i nie tylko w tematach ekonomicznych, ale i cyfryzacja postępuje bardzo szybko, jak i również związany z nią rodzaj i forma przekazywania informacji. Czy będziemy chcieli przyzwyczaić się do tego nowego świata mediów? Ze względu na obwarowania rządowe, tylko telewizja publiczna lub krajowe agencje prasowe, mogą uczestniczyć w rządowych konferencjach prasowych, a za pośrednictwem tych kanałów mogą zadawać pytania osoby z innych mediów. Niektórym to bardzo na rękę… Można zasadnie zadać pytanie o czynnik filtrujący.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty