Kalendarium

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Sternal International - Nawilżanie tworzy klimat

Data publikacji: lipiec 2016

Nawilżanie jest jak muzyka, tworzy klimat - mawia Adam Sternal, właściciel firmy Sternal International. Przedsiębiorstwo dostarcza swoim klientom najnowocześniejszych technologii do efektywnego nawilżania powietrza, redukcji zapylenia, a także napięcia elektrostatycznego i temperatury. O innowacjach w tej branży oraz o tym, dlaczego warto dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza także w firmach z sektora poligraficznego Adam Sternal opowiada w wywiadzie dla miesięcznika PRINT&PUBLISHING.

 

Print&Publishing: Jakie są wskazania do stosowania systemów nawilżania powietrza w przemyśle?

Adam Sternal: Gwałtownie rosnące wymagania dotyczące zarówno jakości, jak i wydajności produkcji powodują, że każdy czynnik mający wpływ na produkt finalny – jego jakość i cenę – jest szczegółowo analizowany i kontrolowany. Wilgotność powietrza w zakładach przemysłowych przez wiele lat nie cieszyła się należytym zainteresowaniem służb technicznych. Zmianę wymusili nie tylko producenci nowoczesnych maszyn i dostawcy technologii produkcyjnych, ale również finalni odbiorcy produkowanych wyrobów, żądający pełnego monitoringu jakości powietrza w procesie produkcji. Zbyt niska wilgotność powietrza powoduje wysychanie powierzchniowe obrabianego materiału, zmianę kształtu,

wymiaru, właściwości fizycznych czy napięcia elektrostatycznego. Wszystkie te czynniki w sposób negatywny przyczyniają się do powstawania braków, błędów, wad i przestojów produkcyjnych. W wielu wypadkach najbardziej dokuczliwe są jednak skoki wilgotności,

powodujące niemożliwe do przewidzenia zmiany właściwości materiałów produkcyjnych i parametrów obróbki.

 

P&P: W jakich sektorach przemysłu najlepiej sprawdzają się produkowane przez Pańską firmę rozwiązania?

AS: Znacznie łatwiej byłoby określić gdzie nawilżanie nie jest potrzebne! Nasze technologie od 25 lat funkcjonują w prawie wszystkich rodzajach przemysłu – od lotniczego począwszy, poprzez przemysł drzewny, poligraficzny, papierniczy, tekstylny, elektroniczny,

spożywczy, obronny, energetyczny, lakierniczy, hutniczy, tworzyw sztucznych, rozrywkowy, restauracyjny... i wiele innych. Lista jest bardzo długa i często zaskakuje swoją różnorodnością.

 

P&P: Firmy z jakich branż najczęściej inwestują w systemy nawilżania powietrza?

AS: Im nowocześniejsza jest stosowana technologia produkcyjna, tym większe zainteresowanie naszymi produktami i usługami. Polski przemysł praktycznie we wszystkich branżach, przechodzi gwałtowną modernizację. Obserwujemy ogromne zainteresowanie ciągłym podnoszeniem efektywności produkcji, obniżaniem kosztów i poprawą jakości. W efekcie nasz kontakt z wiodącymi firmami z każdej branży nie ogranicza się jedynie do ZDZ: zamów, dostarcz, zapomnij. Na bieżąco monitorujemy potrzeby naszych klientów, służymy

doradztwem, serwisem i pomocą, aby atmosfera produkcji była dobra.

 

P&P: Czy firmy z sektora poligraficznego oraz opakowaniowego także korzystają z systemów nawilżania powietrza? Jakie systemy najlepiej sprawdzają się w tego rodzaju przedsiębiorstwach?

AS: Podam przykład: kiedy jedna z gazet zainwestowała w ultranowoczesne jednostki produkcyjne, system nawilżania został dostarczony przez generalnego wykonawcę i był jedyną częścią infrastruktury produkcyjnej tego zakładu, która nie tylko źle działała, ale generowała ogromne koszty eksploatacyjne. Kiedy zaproszono nas do drukarni ukazał nam się widok mrożący krew w żyłach: bardzo nowoczesna produkcja i nawilżanie powietrza polegające na… laniu wiadrami wody pod maszyny. Po przeanalizowaniu warunków panujących w drukarni zaproponowaliśmy nawilżanie adiabatyczne bezpośrednie. System był tak tani w eksploatacji, że według naszych kalkulacji inwestycja ta powinna zwrócić się firmie w ciągu 12 miesięcy. W rzeczywistości zamortyzował się po 10 miesiącach. Tak, poligrafia jest szczególnie wrażliwa na wahania wilgotności powietrza. Z jednej strony sam papier gwałtownie zmienia swoje właściwości i kształt pod wpływem wahań wilgotności, z drugiej, przy niskiej wilgotności powietrza rośnie napięcie elektrostatyczne i powoduje sklejanie się arkuszy. Pojawia się również problem szkodliwej koncentracji pyłu. Przy właściwej wilgotności otoczenia ilość pyłu i innych zanieczyszczeń w powietrzu jest znacznie niższa, ponieważ szybciej opadają one na podłogę. Przeprowadzane przez Sternal International badania wykazały, że nawet w cleanroomach osiągamy dodatkową redukcję cząstek stałych w powietrzu po zainstalowaniu nawilżania.

 

P&P: Jakie innowacje można obecnie zaobserwować na rynku systemów nawilżania powietrza?

AS: Sternal International wciąż udoskonala swoją ofertę. Bliski i stały kontakt z klientami pozwala nam na dopasowanie oferty do potrzeb rynku. W chwili obecnej opracowujemy nowy zestaw nawilżający Sternal-Digitronic dla drukarni cyfrowych. Poprawny poziom wilgotności powietrza jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania drukarni, w których wymagania dotyczące czystości są podobne do cleanroomów. Wysoko stawia to poprzeczkę tak dla urządzeń nawilżających, jak i stacji uzdatniania wody. System posiada nowatorskie rozwiązania zwłaszcza jeżeli chodzi o działanie filtrów DI. Dzięki specjalnej konstrukcji pompy, można rozbudować go do trzykrotnej wydajności nominalnej przy bardzo niskich dodatkowych kosztach.

http://www.sternal.com.pl/

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty