Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Gospodarowanie odpadami w Kongskilde

Data publikacji: marzec 2011

 

70 proc. energii mniej – tak dużą oszczędność można uzyskać w procesie utylizacji odpadów papierowych. Stało się to możliwe dzięki produktowi firmy Kongskilde Maskinfabrik, która opracowała system utylizacji przeznaczony dla przedsiębiorstw przyjmujących odpady pochodzące z wykrawarek. „Sercem” nowego rozwiązania jest urządzenie MultiDicer. Składa się ono z podwójnych nożyc tnących, które tną w obu kierunkach resztki arkuszy pozostałe po procesie wykrawania.

 

„Licząc wyłącznie bezpośrednie zużycie energii elektrycznej przez cały zakład produkcyjny, teoretycznie oszczędności uzyskane dzięki zastosowaniu urządzenia MultiDicer mogą dochodzić nawet do 70 kW/godz.” – tłumaczy Henning Vestergaard, dyrektor sprzedaży w dziale produkującym maszyny dla przemysłu Kongskilde Maskinfabrik.

MultiDicer służy do rozdrabniania odpadów powstałych podczas wykrawania form z arkuszy kartonu i papieru. Skuteczniejsze rozdrobnienie takich odpadów zmniejsza średnice rur systemu pneumatycznego, którym są one transportowane, umożliwiając wykorzystanie silników o mniejszej mocy, co w konsekwencji pozwala zaoszczędzić dużo energii. Po zastosowaniu MultiDicera na końcu procesu technologicznego stosuje się praso-kontener, do którego bezpośrednio doprowadzane są odpady. To zupełnie nowatorskie podejście. Często stosuje się bowiem rozwiązania, które polegają na gromadzeniu dużych gabarytowo odpadów w skrzyniach i ich ręcznym transporcie do utylizacji.

Wykrawarki wycinają żądane kształty z arkuszy papieru lub kartonu. Po przejściu arkusza przez wykrawarkę pozostają jego resztki, które muszą zostać poddane utylizacji. Resztki te mogą zostać albo odessane przez system pneumatyczny bezpośrednio do pojemnika na odpady, albo przejść przez inną maszynę tnącą, która potnie je wzdłuż na wstęgi, a te następnie także zostaną wessane i przetransportowane przez pneumatyczny system transportu.

Oprócz ostrzy tnących wzdłuż pozostałości arkusza, który przeszedł przez wykrawarkę, urządzenie MultiDicer jest także wyposażone w system noży tnących odpadowy materiał w poprzek. W rezultacie, zamiast odpadów w postaci długich wstęg, mamy do czynienia z odpadami w kształcie kwadratów o wymiarach 5 x 5 cm. Odpady takie są transportowane przez system pneumatyczny bezpośrednio do praso-kontenera, co gwarantuje, że zostaną one ściśnięte tak, aby zajmowały możliwie jak najmniejszą przestrzeń, zanim zostaną poddane dalszej obróbce.

Oszczędzamy energię
Mniejsze skrawki papieru powodują, że można zredukować zarówno średnice rur, z których zbudowany jest pneumatyczny system transportujący, jak i moc silników wykorzystywanych do wytworzenia nadciśnienia lub podciśnienia niezbędnego do transportu odpadów. Redukcja ta przekłada się bezpośrednio na niższe koszty energii elektrycznej. „Skala oszczędności zależy oczywiście od tego, czy transportowane odpady pochodzą z jednej, dwóch lub trzech pras wycinających” – wyjaśnia Henning Vestergaard, dyrektor sprzedaży w dziale produkującym maszyny dla przemysłu Kongskilde Maskinfabrik. – „Jednak licząc wyłącznie bezpośrednie zużycie energii elektrycznej przez cały zakład produkcyjny, oszczędności mogą dochodzić teoretycznie nawet do 70 kW/godz. – taką skalę oszczędności udało się praktycznie osiągnąć jednemu z naszych klientów”. Trzeba zaznaczyć, że są to szacowane oszczędności, możliwe do uzyskania w zakładzie funkcjonującym w trybie pracy ciągłej przez cały rok, w którym proces technologiczny jest przerywany w celu przeprowadzenia konserwacji i zabiegów serwisowych.

 

MultiDicer służy do rozdrabniania odpadów powstałych podczas wykrawania form z arkuszy kartonu i papieru.

Oszczędzamy ciepło
Oszczędności w bezpośrednim zużyciu energii elektrycznej są główną, lecz nie jedyną korzyścią oferowaną przez nowe rozwiązanie Kongskilde. Gdy działa dmuchawa ssąca, wysysa z pomieszczenia ciepłe powietrze, które trzeba „uzupełnić”. Wiele punktów zlokalizowanych na liniach technologicznych w przemyśle papierniczym i poligraficznym wymaga także specjalnego nawilżania – mamy zatem do czynienie nie tylko z usuwaniem z pomieszczenia ciepłego powietrza, lecz także powietrza o określonej wilgotności wymaganej przez proces technologiczny. „Ponieważ powietrze technologiczne jest w ten sposób bezpowrotnie marnowane, gdyż nie można go ponownie wykorzystać, zastosowanie nowego systemu przynosi oszczędności polegające również na tym, że z hali produkcyjnej usuwana jest mniejsza ilość powietrza ciepłego i o odpowiedniej wilgotności” – wyjaśnia Henning Vestergaard. Wymierna wartość takich pośrednich oszczędności nie została jak dotychczas dokładnie policzona.

 

Oszczędzamy czas
Oszczędności ekonomiczne to nie jedyny obszar, w którym ujawniają się zalety systemu MultiDicer. Zmienia on także na bardziej wydajny sposób wykonywania pracy.

Obecnie odpady z wykrawarek gromadzone są w wielu miejscach w otwartych pojemnikach. Operatorzy wykrawarek muszą „odrywać się” od obsługi maszyn i transportować odpady z pojemników do ubijaków. Zakłady produkcyjne o dużej wydajności przetwarzają na wykrawarkach nawet po 12 tys. arkuszy/godz., stąd operator musi opróżniać pojemnik z odpadami 4-5 razy w ciągu godziny. „Oznacza to, że pracownik, w najgorszym przypadku, poświęca więcej czasu na czynności związane z opróżnianiem pojemnika z odpadami, niż na obsługę maszyny” – twierdzi Henning Vestergaard. Nie jest to sytuacja zadawalająca ani dla pracownika, ani dla firmy.


Pomysł pochodzi od sprzedawcy
„Pomysł na nowy system pochodzi od jednego ze sprzedawców firmy Kongskilde” – zaznacza Henning Vestergaard. Firma Kongskilde organizuje raz w roku spotkania wszystkich swoich dystrybutorów poświęcone wymianie pomysłów. Rezultaty takich spotkań wykorzystywane są przez inżynierów konstruujących maszyny po to, by rynek mógł korzystać z tych udoskonaleń. To właśnie podczas jednego z takich spotkań sprzedawca zgłosił pomysł, który zaowocował opracowaniem systemu MultiDicer. „Prace konstrukcyjne zostały w większości wykonane przez nasz ośrodek badawczo-rozwojowy, który nadał systemowi jego obecny kształt” – wyjaśnia Henning Vestergaard.

 

Urządzenie MultiDicer można kupić wyłącznie w pakiecie z kompletnym system przetwarzania odpadów.

Ścisła współpraca
Nie tylko sama koncepcja systemu była różna od tego, z czym mieliśmy dotychczas do czynienia. Także prace projektowo-konstrukcyjne oraz testy próbne okazały się nowatorskie. Oprócz tego, że wiele testów próbnych zostało wykonanych w zakładach w Kongskilde w Soro, firma ściśle współpracowała z fabryką, która potrzebowała takiej linii technologicznej.

Pomysł polegał na tym, aby linia technologiczna, której projekt nie był do końca zamknięty, została wprowadzona do eksploatacji i działała w normalnych warunkach produkcyjnych. Z wykonywanych w ten sposób testów próbnych, współpracująca z Kongskilde fabryka sporządzała raporty, a źle działające maszyny były przesyłane do zakładów w Soro w celu usunięcia wad. W ten sposób ośrodek badawczo-rozwojowy ponosił bezpośrednią odpowiedzialność za opracowanie nowego systemu, co okazało się bardzo efektywnym sposobem działania. „To było nawet zabawne, kiedy na wczesnym etapie testów próbnych, za każdym razem, gdy zabieraliśmy maszynę w celu wykonania przeglądu lub wprowadzenia jakichś udoskonaleń, kontaktował się z nami pracownik fabryki i żądał, abyśmy ją zwrócili tak szybko, jak to możliwe. Zawsze interweniował zwykły pracownik, a nie żaden z dyrektorów fabryki” – wspomina Henning Vestergaard.

Sprzedaż wiązana
Zakład Kongskilde Maskinfabrik jest obecnie jedynym oferującym urządzenie MultiDicer przeznaczone do odbierania odpadów przez ich odsysanie z wykrawarek, które mogą pochodzić od różnych, konkurujących ze sobą producentów. To właśnie ze względu na konkurencję klient może kupić MultiDicer wyłącznie w pakiecie z kompletnym system przetwarzania odpadów. „Obecnie nie sprzedajemy urządzeń MultiDicer jako pojedynczych elementów. Jest to zupełnie nowy produkt, który chcemy oferować jako element kompletnego systemu. Jeśli MultiDicer byłby sprzedawany oddzielnie, nasi konkurenci mogliby go kupować i sprzedawać razem ze swoimi maszynami. W ten sposób utracilibyśmy kontrolę nad tym produktem, a tego nie chcemy” – mówi Henning Vestergaard. – „Do tej pory sprzedaliśmy tylko kilka systemów, ponieważ maszyna znajduje się w naszej ofercie od niedawna” – kontynuuje Vestergaard. Kongskilde optymistycznie zakłada, że już niedługo sprzedaż tych urządzeń osiągnie poziom od 10 do 15, a być może nawet 20 instalacji rocznie.

 

Firma Kongskilde Maskinfabrik powstała 60 lat temu. Jej działalność opiera się na trzech filarach, z których dwa są ściśle związane z rolnictwem. Te trzy filary to: maszyny do uprawy roli, urządzenia do przetwórstwa zbóż oraz maszyny przemysłowe. Dział zajmujący się produkcją maszyn dla przemysłu wykazuje największy potencjał rozwoju i wzrostu. Produkuje systemy transportu pneumatycznego oraz maszyny do przetwarzania odpadów dla przemysłu tworzyw sztucznych oraz przemysłu papierniczego i opakowań, w tym system MultiDicer.
« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty