Adres strony:  http://www.printernet.pl/pg/pl/content/ludzie_i_wydarzenia/media_traca_niezaleznosc.html

Media tracą niezależność?

Decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie wstrzymano zgodę prezesa UOKiK na kupno wydawnictwa Polska Press Grupa przez Grupę Orlen.

© Photogenica

Jak podało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Sąd Okręgowy w Warszawie wstrzymał zgodę prezesa UOKiK na kupno wydawnictwa Polska Press Grupa przez Grupę Orlen.

„Wniosek o wstrzymanie decyzji jest uzasadniony tym, że spółka kontrolowana przez Skarb Państwa - a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę - mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji. Tym samym nie wyjaśniono, czy w wyniku koncentracji nie dojdzie do niedopuszczalnego ograniczenia wolności prasy i innych środków społecznego przekazu, a w konsekwencji także do naruszenia wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji” - uzasadnił Adam Bodnar.

Przypomnijmy: prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen w lutym 2021 roku - miesiąc później Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa UOKiK i wniósł, by uchylono tę zgodę. W odpowiedzi PKN Orlen w stanowisku przekazanym do sądu wystąpił o odrzucenie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich.

W międzyczasie Marcin Dec, obecny prezes agencji mediowej Sigma Bis założonej przez PKN Orlen i PZU, został powołany na stanowisko prezesa wydawnictwa Polska Press. Jak podano w komunikacie, Marcin Dec będzie pełnił funkcję prezesa do czasu ukształtowania się składu zarządu wydawnictwa. Agencja Sigma Bis obsługuje w większości spółki państwowe - wśród ich klientów są już m.in. PZU, Orlen, Link4, Energa, Lotos oraz Główny Urząd Statystyczny. Jednocześnie ten sam właściciel występuje w roli mediów, pośrednika i klienta, co zdaniem innych domów mediowych powoduje konflikt interesów i jest wątpliwe etycznie.

W czwartek natomiast kierowany przez Julię Przyłębską Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający Rzecznikowi Praw Obywatelskich pełnić funkcję po upływie kadencji jest niezgodny z konstytucją, a Adam Bodnar został usunięty ze stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z prawem piastowanie urzędu po upływie kadencji, mimo iż Sejm nie wybrał jeszcze nowego RPO. „W pewnym sensie zakończy się historia niezależności tego urzędu i dołączy on do obozu władzy, pozbawiając obywateli elementarnej ochrony” - skomentował sytuację przed wyrokiem Adam Bodnar.

« poprzedni   |   następny » « wróć