Kalendarium

28.11.2023 · ART OF COLOR, Poznań

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Monitoring monitorów. Nowości na rynku.

Data publikacji: maj 2013

W zeszłym roku na naszych łamach zamieściliśmy przegląd aktualnej oferty monitorów graficznych („Print & Publishing” nr 178/2012). W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na rynku pojawiło się kilka nowych i wartych wzmianki produktów z tego sektora. Na tej i kolejnej stronie prezentujemy Państwu aż dwanaście nowych monitorów dla grafików, fotografów, projektantów i operatorów DTP.  

 

Opracował: Jacek Golicz

 

Nowości wprowadzili niemal wszyscy najwięksi producenci monitorów graficznych: HP, Eizo, NEC oraz iiyama. W większości przypadków nowe produkty stanowią poszerzenie znanych już linii monitorów, jednak dzięki nim profesjonalni użytkownicy mogą wybierać z jeszcze bardziej zróżnicowanego asortymentu. W aktualnej ofercie znajdziemy monitory z matrycami różnego typu (PVA, IPS), zarówno z podświetleniem LED, jak i LCD. Nowości zabrakło tylko w ofercie Apple i Samsunga. Pierwszy z producentów swój ostatni monitor graficzny wprowadził na rynek w 2010 roku (27-calowy LED Cinema Display). Nieco „młodszy” jest monitor marki Samsung z zeszłego roku – S27B970D o przekątnej ekranu 27 cali.

 

 

HP ZR2330w

Monitor LED ZR2330w IPS HP o przekątnej 23 cale oferuje rozdzielczość Full HD 1, kontrast dynamiczny 1000000:1 i szybki czas reakcji (5 ms). Dzięki rozdzielczości własnej 1920 x 1080 pikseli ekran zapewnia precyzyjne wyświetlanie tekstu, grafiki i wideo. Kąt podglądu wynosi 178° w poziomie i w pionie. Jasność monitora to 250 cd/m². Zintegrowany koncentrator z dwoma portami USB, wejścia VGA, DVI oraz DisplayPort (z obsługą HDCP na DVI i DisplayPort) umożliwiają podłączenie różnych urządzeń peryferyjnych.

 

 

 

 

 

Eizo ColorEdge CG276

Monitor LCD z matrycą 27 cali. Układ ASIC dokonuje w czasie rzeczywistym korekty wyświetlanego obrazu, technologia DUE utrzymuje na tym samym poziomie temperaturę barw i jasność, a oprogramowanie Eizo ColorNavigator oraz wbudowany czujnik ułatwiają kalibrację. W tym modelu kolory RGB regulowane są indywidualnie z zastosowaniem przestrzennej tablicy 3D LUT. Monitor wyświetla 97 proc. przestrzeni Adobe RGB.

 

 

 

 

 

Eizo ColorEdge CX270

Monitor LCD z matrycą 27 cali. Do przeprowadzenia pierwszej kalibracji konieczny jest zewnętrzny kalibrator, natomiast wbudowany czujnik wraz z oprogramowaniem ColorNavigator czuwa nad tym, aby wybrane ustawienia zachowywane były na tym samym poziomie. Układ ASIC dokonuje w czasie rzeczywistym korekty wyświetlanego obrazu, a technologia DUE utrzymuje na tym samym poziomie temperaturę barw i jasność. Monitor ma szeroki gamut kolorów i wyświetla 97 proc. przestrzeni Adobe RGB.

 

 

 

 

 

Eizo ColorEdge CG246

Monitor LCD z matrycą 24,1 cala i kalibracją sprzętową, który zalicza się do klasy A według FOGRA. Posiada opatentowany układ wyrównujący jasność i kolory. Charakteryzuje się szerokim gamutem i wyświetla 97 proc. przestrzeni kolorów Adobe RGB. Posiada oprogramowanie ColorNavigator oraz wbudowany czujnik wykonujący automatycznie kalibrację. Zdefiniowane tryby wyświetlania – charakterystyczne dla standardów broadcastowych – ułatwiają codzienną pracę.

 

 

 

 

 

Eizo ColorEdge CX240

Monitor LCD z matrycą 24,1 cala. Posiada wbudowany czujnik do autokorekcji, a także opatentowany układ wyrównujący jasność i kolory, dzięki czemu jasność jest jednorodna zarówno w centralnym punkcie, jak i w rogach matrycy, a barwy zostają poprawnie odwzorowane na całej powierzchni. Monitor wyświetla 97 proc. przestrzeni barw Adobe RGB.

 

 

 

 

 

 

Eizo ColorEdge CS230

23-calowy monitor LCD, który posiada wbudowany czujnik do autokorekcji kolorystycznej oraz opatentowany układ wyrównujący jasność i kolory. Opcjonalne oprogramowanie ColorNavigator współpracuje z szeroką gamą urządzeń pomiarowych i zapewnia kalibrację sprzętową, bezpośrednio wykorzystując tabelę kolorów dostępną w elektronice monitora.

 

 

 

 

 

 

NEC SpectraView 552

Nowoczesny monitor wielkoformatowy przeznaczony do pracy z kolorem wszędzie tam, gdzie potrzebne jest idealne odwzorowanie barw. Został wyposażony w 55-calowy panel PVA, wyświetlający obraz o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, oraz 10-bitową elektronikę umożliwiającą pełną sprzętową kalibrację kolorów i linearyzację panelu. Monitor dostarczany jest standardowo z oprogramowaniem SpectraView Profiler.

 

 

 

 

 

 

NEC SpectraView 241

24-calowy monitor LCD z 10-bitowym panelem P-IPS. Wyświetla 1,074 mld barw w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli. 14-bitowa, trójwymiarowa tablica 3D-LUT pozwala na symulację gamutu barwowego dowolnego monitora. Monitor posiada predefiniowane tryby pracy dla aplikacji związanych ze standardami: DICOM, DCI, REC-Bt709, AdobeRGB oraz sRGB. Wyposażony został w układ DUC równoważący jednorodność podświetlenia ekranu oraz temperaturę barwową na całej jego powierzchni.

 

 

 

 

 

iiyama XB2380HS 

23-calowy monitor z podświetleniem LED i matrycą w technologii IPS. Wyświetla obraz w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli, a jego kontrast wynosi 5000000:1 ACR. Wyjątkowo dobre kąty widzenia (178° w pionie/poziomie) pozwolą na komfortowe użytkowanie. Monitor został wyposażony w stopkę z regulacją wysokości i funkcją PIVOT (obrót ekranu do trybu portretowego) oraz trzy wejścia sygnału: analogowe VGA oraz cyfrowe DVI-D i HDMI.

 

 

 

 

 

 

iiyama X2485WS 

24-calowy monitor z matrycą IPS. Wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, a jego kontrast wynosi 5000000:1 ACR. Kąty widzenia: 178° w pionie/poziomie. Monitor został wyposażony w dwa głośniki stereo, analogowe wejście VGA (D-Sub) oraz cyfrowe DVI i DisplayPort.

 

 

 

 

 

 

iiyama XB2485WSU 

24-calowy monitor z matrycą IPS. Wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, a jego kontrast wynosi 5 000 000:1 ACR. Kąty widzenia: 178° w pionie/poziomie. Posiada stopkę z regulacją wysokości i funkcją PIVOT (obrót ekranu do trybu portretowego), trzy wejścia sygnału (analogowe VGA D-Sub, cyfrowe DVI i DisplayPort) oraz cztery porty USB.

 

 

 

 

 

 

iiyama XB2776QS 

27-calowy monitor LCD z matrycą IPS. Jego rozdzielczość wynosi 3,7 megapiksela – niemal 60 proc. więcej niż w przypadku rozdzielczości Full HD. Monitor posiada szeroki wachlarz wejść obejmujący złącza HDMI, DisplayPort, DVI i VGA zapewnia kompatybilność z szeregiem różnych urządzeń. Stopka z regulacją wysokości i funkcją PIVOT gwarantuje komfort użytkowania.

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty