Kalendarium

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Kradzież z BUW. Zginęły XIX-wieczne zbiory

© Photogenica

W dniu 16 października w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (BUW) stwierdzona została kradzież 8 woluminów wydawnictw XIX-wiecznych. Do podobnych wydarzeń doszło w bibliotekach łotewskich i estońskich, z których w podobnych okolicznościach zginęły rosyjskie XIX-wieczne zbiory.

Pracownicy BUW w grudniu 2022 roku otrzymali informację, że Wydział Kryminalny BK Komendy Głównej Policji (KGP) na wniosek Policji łotewskiej, prowadzi czynności do sprawy dotyczące zaboru w celu przywłaszczenia zbiorów łotewskiej Biblioteki Narodowej. Jednocześnie KGP podała nazwisko osoby będącej w posiadaniu karty bibliotecznej BUW i poprosiła o udostępnienie wszystkich danych tego użytkownika. Na drodze kolejnych czynności okazało się, że osoba, której dane podała KGP odwiedziła BUW w dniu zapisu tj. 08.11.2022 dwukrotnie. Po weryfikacji materiałów na jaw wyszło, że pozycje czytelnicze, z których korzystała podana przez KGP osoba są na liście skradzionych woluminów. Kradzież stwierdzono w październiku tego roku, ale do pierwszej czynności mogło dojść już w listopadzie 2022 roku lub wcześniej. Obecnie szacuje się, że z BUW skradziono ok. 80 woluminów. Jedna z zaginionych pozycji bibliotecznych pojawiła się na aukcji 22 grudnia 2022 roku. Był to pierwodruk Puszkina, który został wylicytowany za 30 tys. 500 euro.
Wyjście na jaw kradzieży kilku cennych książek ze zbiorów BUW ujawniło skalę zaniedbań, których dopuścili się pracownicy jednostki. Władze Uniwersytetu Warszawskiego zdecydowały o zwolnieniu z pracy dyrekcji BUW panią dyrektor Annę Wołodko.

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty