Kalendarium

24-26.11.2020 · InPrint Munich, Milan

12-14.01.2021 · Viscom, Düsseldorf

12-15.01.2021 · Heimtextil, Frankfurt

25.02-03.03.2021 · Interpack, Düsseldorf

20-30.04.2021 · drupa, Düsseldorf

W walce z epidemią

Na początku rozwijającej się w Polsce epidemii koronawirusa, największy dystrybutor materiałów i sprzętu poligraficznego na rynku poligraficznym Reprograf-Grafikus zamówił dla pracowników magazynu, serwisantów i pracowników biurowych 300 maseczek ochronnych w porozumieniu z chińskim producentem wyrobów włókienniczych Soyang. Niestety, maseczki mające zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, zostały zatrzymane  i zarekwirowane przez Urząd Celny w Belgii, na skutek braku oznakowania CE, który jest niezbędnym certyfikatem dla transportowanych wyrobów medycznych na terenie Unii Europejskiej. Ta kuriozalna sytuacja w obliczu braku maseczek na rynku polskim nie powinna w ogóle mieć miejsca.

Należy dopowiedzieć, że to nie jedyna bariera utrudniająca walkę z szerzącą się epidemią i zapotrzebowaniem na materiały medyczne. W Polsce zostało wprowadzonych wiele restrykcji odnośnie zakupu środków ochrony indywidualnej i wyrobów medycznych, jak maseczki czy płyny dezynfekujące. Wiele platform zostało zablokowanych przed sprzedażą tych środków, jak Allegro czy Olx, a w miejscach gdzie są jeszcze dostępne, ceny znacznie wzrosły. Wiele szwalń podjęło się zorganizowania pomocy dla szpitali w formie szycia maseczek, jednak nie wszystkie zostały przyjęte ze względu na obowiązujące ograniczenia standardów na rynku Unii Europejskiej. Nadzieją na zmianę tego stanu rzeczy jest projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie szczególnych rozwiązań w zakresie zaopatrzenia w środki ochrony indywidualnej, które są niezbędne do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Oznacza to, że tak jak w Niemczech, tak również na polskim rynku zostaną wprowadzone wyroby medyczne, niedostępne wcześniej na rynku Unii Europejskiej, między innymi takie, które nie posiadają oznaczenia CE. Jednak będą one objęte ograniczeniem użytku do 30 dni od zakończenia stanu epidemicznego.

 

Komentarz miesiąca

List do Covid-19

Szanowny Panie,

 

od jakiegoś czasu szaleje Pan w całej Polsce i na Świecie. Zaatakował Pan wprawdzie tylko niespełna 1 procent populacji, ale aż 99,9 procent nagłówków w gazetach. Założę się, że z pewnością wolałby Pan, by sytuacja była odwrotna. Wkradł się Pan bowiem na każdy możliwy obszar, na stronach gazet znaleźć można nagłówki z tak postawionymi pytaniami: „Co koronawirus oznacza dla organizacji Mistrzostw Świata w 2021 roku w Salt Lake City?”, a także „Czy dozwolone jest przytulanie się w snach?” – co tylko dowodzi najgorszego…

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty