Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Niedobory papieru w Europie

Według najnowszego raportu amerykańskiej grupy analitycznej Wood Resources International, inwazja Rosji na Ukrainę może w najbliższych miesiącach wywrzeć duży wpływ na światowy handel materiałów pochodzenia leśnego, co może spowodować niedobór produktów drukowanych, w tym m.in. opakowań. Organizacja Cepi podkreśla przy tym konieczność uniezależnienia się Unii Europejskiej od dostaw energii i materiałów opartych na paliwach kopalnych spoza jej terenów. Organizacja ma nadzieję spotkać się z Komisją Europejską, aby przedstawić swoje sugestie w tej sprawie.

© Photogenica

Członkowie WPCF (World Print & Communication Forum) przestrzegają przed obecnym kryzysem związanym z niedoborami papieru, który, jak podkreślają, będzie miał negatywny wpływ na dostawy produktów drukowanych we wszystkich sektorach światowej gospodarki. WPCF łączy stowarzyszenia poligraficzne z całego świata, w tym z Australii, Europy, Indii, Japonii, Nepalu, RPA, Korei Południowej, Sri Lanki i USA. Wiele z nich wskazuje na utrzymujące się problemy z dostawami i dostępnością papieru.

 

Jak twierdzi WPCF, obecnie w większości krajów popyt na produkty drukowane powrócił do poziomu sprzed pandemii, jednak klienci stoją obecnie w obliczu rosnących cen i niepewności związanej z dostawami papieru i tektury. „Trwający obecnie strajk skandynawskich papierni pogarsza sytuację nie tylko w Europie, ale także w innych krajach, takich jak USA. Zapasy firm poligraficznych nie wystarczą do zakończenia strajku, a drukarnie będą zmuszone poinformować swoich klientów o niemożności realizacji zamówień, co spowoduje duże straty finansowe nie tylko dla drukarni, ale także dla klienta końcowego. Pociągnie to za sobą niedobory wielu drukowanych towarów konsumpcyjnych oraz niektórych produktów, w tym żywności i artykułów medycznych, które nie będą mogły być wprowadzone na rynek z powodu braku opakowań. Sytuację dodatkowo pogarsza wojna w Ukrainie, która powoduje dodatkowe problemy z dostawami produktów dla tych producentów, którzy pozyskują drewno lub masę celulozową z Rosji lub Ukrainy” - podkreślają przedstawiciele WPCF. W tym samym czasie Cepi, Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego, wystosowała pismo do Komisji Europejskiej, w którym wzywa do uznania przemysłu papierniczego i celulozowego jako kluczowego dostawcę w europejskich łańcuchach wartości. Takie posunięcie pozwoli zapewnić pierwszeństwo dostawcom papieru i celulozy, jeśli chodzi o pomoc rządową i dostawy gazu. Interwencja ta, zdaniem organizacji, jest konieczna, aby utrzymać ciągłość dostaw dla kluczowych rynków - wiele papierni w całej Europie zamknęło produkcję z powodu rosnących kosztów energii. „Zielony Ład Komisji Europejskiej i cel neutralności węglowej netto do 2050 roku, który jest popierany przez Cepi, doprowadzi do wzrostu cen energii i kosztów emisji dwutlenku węgla. Wojna na Ukrainie i związane z nią sankcje przyczynią się do pogłębienia tego trendu i dalszego wzrostu cen energii, które już dziś osiągnęły bardzo wysoki poziom” - podkreśla organizacja. Według Cepi, spowolnienie produkcji w europejskich papierniach zagraża miejscom pracy ponad 4 milionów osób i może pogłębić niedobory w łańcuchu dostaw materiałów papierniczych i celulozowych, co spowoduje zakłócenia w dostawach produktów pierwszej potrzeby, takich jak żywność oraz produkty farmaceutyczne.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty