Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Gry przyjazne środowisku

Na zdjęciu od lewej: Adam Ślażyński - regionalny szef sprzedaży Koenig & Bauer (CEE) i Stanisław Wiązowski - dyrektor zarządzający Fabryki Kart Trefl-Kraków.

© Koenig & Bauer (CEE)

Firma Kart Trefl-Kraków uruchomiła nowy projekt związany z produkcją przyjaznych dla środowiska gier karcianych i planszowych, zabezpieczonych biobójczą powłoką lakierniczą. Prace realizowane są w ekofabryce na nowej maszynie Rapida 106-5+L ALV3 firmy Koenig & Bauer.  

 

Fabryka Kart Trefl-Kraków to najstarszy i największy polski producent kart do gry, spadkobierca tradycji założonych w 1947 roku Krakowskich Zakładów Wyrobów Papierowych. Przez wiele lat Fabryka Kart Trefl-Kraków wytwarzała tylko karty, jednak zmieniająca się sytuacja rynkowa oraz kolejne inwestycje w park maszynowy sprawiły, że firma rozwinęła swoją działalność również w kierunku gier planszowych.

Z uwagi na światowy trend w kierunku ekologii, firma uruchomiła ekofabrykę - nowy, przyjazny dla środowiska zakład produkcyjny. Natomiast już kilka lat wcześniej narodził się tu pomysł wprowadzenia na rynek gier bezpiecznych dla użytkownika, zabezpieczonych specjalną substancją biobójczą. Z tym drugim przedsięwzięciem związany jest projekt unijny, który uwzględnił także liczne inwestycje sprzętowe, m.in. pełnoformatową maszynę Koenig & Bauer.

 

Gry przyjazne dla środowiska

Gra planszowa przyjazna środowisku naturalnemu jest, jak podkreśla Stanisław Wiązowski -pierwszym tego typu produktem w skali światowej. Firma promuje zastosowanie do ich produkcji proekologicznych, czyli biodegradowalnych lub odzyskiwalnych podłoży kartonowych i papierowych. Dotyczy to wszystkich elementów gier: plansz czy kart, ale też pionków czy kostek, które również mogą być wykonane z kartonu lub drewna, a nie z tworzywa sztucznego. Taką produkcję firma poświadcza stosownym certyfikatem i udziela klientowi prawa do oznakowania produktu znakiem Ecofriendly game.

 

Gry o walorach biobójczych

„Uruchomienie produkcji innowacyjnych gier karcianych i planszowych zabezpieczonych lakierem o walorach biobójczych” to z kolei nazwa innego realizowanego przez Fabrykę Kart Trefl-Kraków projektu, z którym wiążą się kolejne inwestycje. Jak mówi Stanisław Wiązowski, prace nad technologią gier bezpiecznych pod względem mikrobiologicznym zaczęto w 2017 roku. Przez ten czas wykonano szereg badań i testów potwierdzających jej skuteczność, ale też gwarantujących jej bezpieczeństwo dla użytkownika i środowiska. Efekty tych prac zostały potwierdzone przez niezależne instytuty badawcze – specjalna powłoka lakiernicza jest skuteczna w przypadku wielu patogenów, a jej działanie ma charakter długookresowy. Opatentowana technologia biobójcza wykorzystuje tzw. nanosrebro i otaczającą je warstwę krzemionki, co czyni ją nietoksyczną i nieszkodliwą dla człowieka oraz środowiska naturalnego. Jest ona stosowana wyłącznie na nowej maszynie Rapida.

Oba elementy, tj. materiały proekologiczne i lakier biobójczy, można zastosować jednocześnie.

 

Koenig & Bauer w ekofabryce

Rapida 106-5+L ALV3 to kolejne rozwiązanie firmy Koenig & Bauer, dostarczone do Fabryki Kart Trefl-Kraków. W przypadku tej instalacji uwzględniono różne elementy jej wyposażenia, niezbędne przy skutecznej realizacji całego projektu. Stanisław Wiązowski wskazuje m.in. na energooszczędność urządzenia (emitowana przez nie energia cieplna jest wykorzystywana do ogrzewania hali produkcyjnej, jest też wyposażona w dedykowane systemy suszenia VariDry Blue) oraz liczne systemy kontrolno-pomiarowe, wpływające na wyższą wydajność produkcji, eliminację błędów czy niższy poziom odpadów (w przypadku maszyny Rapida 106 są nimi m.in. ErgoTronic CC + Lab, Qualitronic CC z protokołowaniem i inspekcją arkuszy PDF Check). Ważnym elementem była dodatkowa możliwość dozowania powłoki biobójczej w wieży lakierującej. Z myślą o docelowej produkcji dostarczona do ekofabryki maszyna została podniesiona o 450 mm i wyposażona w pakiet do zadrukowywania podłoży o maksymalnej grubości 1,2 mm. Na jej wydajność wpływają m.in.: automatyka do pracy non stop, niezależne cylindry płytowe SPC czy automatyczna zmiana wałków rastrowych AniloxLoader. Maszyna pracuje z prędkością maksymalną 20 tysięcy arkuszy na godzinę.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty