Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

„Zielona” energia

Jak zapewniają Stora Enso i Gasum, biogaz typu LBG jest porównywalny pod względem gęstości energetycznejdo paliwa dieslowskiego, co czyni go atrakcyjnym dla branży transportu ciężkiego, będącego wciąż znaczącym źródłem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Emisja CO2 w przypadku LBG jest o 90 procent niższa, a przy jego spalaniu tworzą się znacznie mniejsze cząsteczki emitowanego pyłu, co dodatkowo redukuje negatywny wpływ na środowisko naturalne.

© Stora Enso

Firma Stora Enso rozpoczęła współpracę z koncernem energetycznym Gasum. W zakładach papierniczo-celulozowych w Nymölla w Szwecji, należących do Stora Enso, zbudowano od podstaw fabrykę Gasum wytwarzającą ciekły biogaz (LBG) z wód przemysłowych, pozostałych po procesie produkcji papieru. Owo odnawialne paliwo jest coraz powszechniej wykorzystywane w branży transportu drogowego, ale zainteresowanie nim coraz częściej zgłaszają także inne gałęzie przemysłu np. transport morski. Projekt wpisuje się w kompleksową strategię skandynawskiego koncernu, zakładającą coraz większą koncentrację na rozwiązaniach odnawialnych i inwestowanie w nowe, przyszłościowe obszary przemysłowe.

Jak podkreśla Kati ter Horst, kierująca dywizją Stora Enso Paper i Johanna Lamminen, CEO firmy Gasum, u podstaw wspólnego przedsięwzięcia, zrealizowanego w Nymölla, leżą wartości kluczowe dla obu przedsiębiorstw. Zarówno Stora Enso jak i Gasum kładą w swoich działaniach duży nacisk na takie obszary jak: zrównoważony rozwój, stosowanie materiałów odnawialnych w miejsce tych bazujących na surowcach kopalnych, redukcja śladu węglowego w łańcuchu dostaw czy walka z globalnym ociepleniem. Jak dodał Michael Lindemann, dyrektor zakładów w Nymölla, od dłuższego czasu fabryka realizuje wiele proekologicznych działań (w kontekście wykorzystania wód przemysłowych, eliminowania paliw kopalnych z użycia czy redukcji odpadów), a rozmowy o współpracy z Gasum rozpoczęły się już w 2015 roku. Druga z firm systematycznie realizuje z kolei projekt budowy zakładów produkujących „zieloną” energię, tj. skroplony biogaz, uzyskiwany z wody wykorzystywanej w różnych procesach produkcyjnych. Zintegrowany z papiernią Stora Enso zakład jest już kolejnym tego typu, uruchomionym przez Gasum w krajach skandynawskich.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty