Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Mariaż inkjetu i flekso

Data publikacji: październik 2010

 

Od wprowadzenia systemu Caslon na rynek w 2007 roku, firma Nilpeter poddała go wielu usprawnieniom. System łączy w sobie dwie technologie: cyfrowy inkjet oraz druk flekso. Wykorzystuje głowice Xaar Type 1001 oraz moduły drukujące FA-Line. Rynek docenił propozycję Nilpetera – w ciągu ostatnich kilku miesięcy sprzedano kolejne cztery linie Caslon.

 

© Nilpeter
Caslon pokazuje, że druk cyfrowy niekoniecznie musi wyprzeć tradycyjne technologie – może z nimi współpracować.

Popularność tego systemu inline rodzi jednak jedno istotne pytanie: w jaki sposób połączyć ze sobą digitalizację oraz konwencjonalne metody druku? Odpowiedzi najlepiej szukać wśród użytkowników linii Caslon. Duńska drukarnia Labelco A/S była pierwszą, która zdecydowała się na inwestycję w ten system.„Zawsze staramy się inwestować w najnowszą technologię i być na bieżąco jeśli chodzi o wiedzę produktową” – wyjaśnia Birthe Kjærholm, współzałożycielka i manager produkcji w Labelco. – „Byliśmy pionierami pod względem zastosowania tuszy i lakierów UV w Danii oraz pierwszą firmą na świecie, która zainstalowała u siebie Caslon”. Wprowadzenie nowej technologii poprzedzone było latami analizy oferty rynkowej i śledzenia szybko postępującej digitalizacji. „Zdecydowaliśmy się na Caslon, ponieważ ten system pozwolił nam na skorzystanie z druku inkjetowego w kompletnej linii produkcyjnej” – wyjaśnia Kjærholm. – „Otrzymaliśmy możliwość druku cyfrowego w czterech kolorach, bez konieczności zmian tuszy i płyt, a dodatkowo mogliśmy połączyć to z korzyściami, jakie oferuje fleksografia. Jednocześnie, cały przepływ pracy przebiega bez opóźnień”. Instalacja nowej maszyny wymagała od drukarni poświęcenia czasu na przeprowadzenie odpowiednich testów i doszkolenie personelu. Przed zrealizowaniem pierwszego zlecenia w technologii UV-flekso, drukarnia sprawdziła dokładnie, jak Caslon radzi sobie z różnymi rodzajami folii i papieru. „Produkcja w trybie inline sprawia także, że planowanie realizacji zlecenia staje się łatwiejsze” – podkreśla Kjærholm. – „Przykładowo, zwiększenie nakładu jednej z prac oznacza, że musimy na tej samej maszynie przełączać się z cyfry na flekso, jednak mimo to, różnice w jakości druku są zupełnie niedostrzegalne”. Koszt druku inkjetowego jest nieznacznie wyższy od fleksografii, ale – jako proces bezpłytowy – daje firmie wymierne oszczędności. Przykład duńskiej drukarni i innych użytkowników Caslon pokazuje, że druk cyfrowy niekoniecznie musi wyprzeć tradycyjne technologie. Połączenie inkjetu i flekso w trybie inline w druku etykiet to tylko jedna z wielu opcji współpracy pomiędzy różnymi technikami druku.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty