Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Cudowna lekkość kartonu. Ulepszone produkty Metsa Board.

Data publikacji: czerwiec 2013

Firma Metsä Board ulepszyła znane linie kartonów Avanta Prima, Simcote i Carta Elega. O najważniejszych właściwościach nowych produktów i korzyściach, jakie mogą z nich czerpać użytkownicy, opowiedział nam Pasi Piiparinen, wiceprezes Metsä Board, który stoi na czele działu podłoży kartonowych.

 

Print & Publishing: Czy może nam Pan krótko wyjaśnić, czym są „lżejsze” kartony Metsä Board?

 

Producenci opakowań na kosmetyki i leki docenią obniżoną gramaturę kartonu przy zachowaniu jego wyjątkowych właściwości optycznych i mechanicznych. 

Pasi Piiparinen: „Efekt lekkości” uzyskujemy poprzez zastosowanie specjalnej, najnowocześniejszej technologii produkcji – przygotowania włókien i ich przetwarzania. Dzięki specyficznemu ułożeniu włókien nasz lekki karton posiada takie same właściwości, co cięższe podłoża. Znacznie obniżonej gramaturze podłoża towarzyszy nawet większa grubość i odporność na zginanie niż w przypadku dotychczas oferowanych kartonów. Redukcja gramatury sprawia, że na jedną tonę kartonu przypada większa liczba arkuszy, co przekłada się na znaczną oszczędność materiału w całym łańcuchu dostaw – od producenta do konsumenta. Już na etapie produkcji mniejsze zapotrzebowanie na drewno skutkuje obniżonym wykorzystaniem surowców. Lżejszy karton ma niższą wagę transportową. Redukuje to emisję dwutlenku węgla przez środki transportu na każdym etapie: w fabryce, w firmie produkującej pudełka składane, u właściciela marki i w handlu. Ma to również pozytywny wpływ na utylizację oraz recykling opakowań. Karton o obniżonej gramaturze pozostawia po sobie mniejszy ślad węglowy i pozwala osiągnąć znaczną oszczędność kosztów.

 

P&P: Metsä Board wprowadza na rynek kartony Avanta Prima, Simcote i Carta Elega o lepszej jakości. Dlaczego zdecydowali się Państwo na ulepszenie swoich produktów?

 

P.P.: Zostały one zoptymalizowane pod kątem różnych zastosowań. Przez ostatnie dwa lata zainwestowaliśmy wiele środków w badania i rozwój, aby móc zaoferować naszym klientom nowe korzyści. Ulepszenia w zakresie produkcji, właściwości optycznych, kosztów i wpływu na środowisko to właśnie efekty tego programu inwestycyjnego. Optymalizacja kartonu jest ukierunkowana przede wszystkim na klienta. 

 

P&P: Jakie nowe właściwości posiadają Państwa produkty?

 

P.P.: Zarówno w przypadku kartonów Avanta Prima, jak i Simcote byliśmy w stanie zmniejszyć gramaturę, nie wpływając na grubość i sztywność. Dodatkowo poprawiliśmy  odcień Avanta Prima i Carta Elega, aby lepiej spełniać wymagania naszych klientów, zwłaszcza z branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Udoskonalona powierzchnia Avanta Prima pozwala na kodowanie za pomocą dwuwymiarowych kodów matrycowych DataMatrix, które odgrywają ważną rolę w produkcji opakowań na leki.  

 

P&P: Jak zmieniły się parametry produktów i jaki ma to wpływ na ich dalszą obróbkę?

 

P.P.: Większość parametrów pozostaje bez zmian. Jeśli chodzi o Avanta Prima i Simcote, te same cechy, do których przyzwyczaili się nasi klienci, osiągamy przy niższym zużyciu materiału. Drukowność kartonów Avanta Prima, Simcote i Carta Elega jest co najmniej tak dobra, jak do tej pory, a to dzięki wyjątkowym właściwościom naszych podłoży. Oczywiście przed wprowadzeniem tych produktów na rynek poddaliśmy je szeregowi testów, zarówno laboratoryjnych, jak i produkcyjnych. Metsä Board to europejski lider w dziedzinie produkcji kartonu z włókien pierwotnych. Taka pozycja na rynku niesie ze sobą wiele zobowiązań. Do optymalizacji naszych produktów podeszliśmy starannie, krytycznie i wszechstronnie.

 

P&P: Od kiedy będą dostępne nowe wersje kartonów Avanta Prima, Simcote i Carta Elega?

 

P.P.: Zamówienia można składać już od końca maja, kiedy to pojawiły się nowe wzorniki. Pierwsze dostawy planujemy jeszcze w czerwcu.

 

 

 

 

 

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty