Kalendarium

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Przyszłość prasy drukowanej. Znikające tytuły

© Photogenica

Prasa drukowana przechodzi obecnie zmiany. Wiele tytułów zostaje zamkniętych, a członkowie redakcji niejednokrotnie dostają wypowiedzenia w ramach zwolnień grupowych. Odpowiedzią na ciężką sytuację na rynku jest także likwidacja niektórych wydawnictw lub przejmowanie poszczególnych wydawnictw przez silniejsze podmioty.

Jako przyczynę zamykania papierowych wydań wydawcy podają wciąż rosnące koszty związane z wydawaniem prasy w formie papierowej, między innymi rosnące ceny papieru oraz energii. Trudną sytuację pogłębiają rosnące koszty dystrybucji, inflacja oraz malejąca sprzedaż egzemplarzowa i coraz niższe przychody z reklam.

Od listopada ubiegłego roku w Polsce zamknięto 34 tytuły, nie licząc tytułów zamkniętych przez Polska Press, ponieważ grupa nie podaje informacji o ilości usuniętych z rynku periodyków.

Czasopisma, które na stałe znikną z rynku to między innymi „Mens’s Health”, „Naj” czy „Auto Świat”. Niektóre z tytułów będą okrojone lub wydawane rzadziej. Kwartalnik „Przekrój” będzie od teraz wydawany raz na rok, a nie co kwartał, jak to miało miejsce wcześniej.

Wydawcy zamykający wydania papierowe czasopism stwierdzają, że zamykane segmenty często nie mają potencjału cyfrowego, który byłby w stanie zrównoważyć spadek przychodów w obszarze magazynów drukowanych.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty