Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Polska Press na sprzedaż. Czas niezależnej prasy

W wywiadzie udzielonym dla “Financial Times” nowy Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara zadeklarował chęć sprzedaży spółki medialnej Polska Press Grupa. Deklaracja pokazuje, że Ireneusz Fąfara chce odciąć się od sposobu zarządzania koncernem, który był właściwy dla jego poprzednika. Nowy Prezes PKN Orlen chce udowodnić, że koncern będzie niezależny od politycznych wpływów.
 

© Polska Press

W 2020 roku Orlen zakupił Polska Press, największego w Polsce właściciela gazet regionalnych, od niemieckiej firmy Verlagsgruppe Passau. Działanie było zgodne z kierunkiem polityki ówczesnego rządu Prawa i Sprawiedliwości, który chciał przejął media działające w Polsce i odciąć je od zagranicznych wpływów. Działania wywołały falę krytyki zarówno w Polsce jak i zagranicą. Jednym z efektów było wpisanie koncernu na listę obserwacyjną przez radę etyki norweskiego państwowego funduszu naftowego, który ma 0,4 proc. udziałów w Orlenie i uważne monitorowanie wolności prasy i wolności słowa w Polsce. W wywiadzie dla “Financial Times” Ireneusz Fąfara powiedział: "Muszę podkreślić, że spółka medialna Polska Press jest nam absolutnie niepotrzebna. Będziemy szukać inwestora, który będzie w stanie kupić ją od nas po uczciwej cenie".

 

Poszukiwania nabywcy
Orlen oficjalnie rozpoczął poszukiwania nabywcy dla grupy medialnej Polska Press. "Inwestorzy mają tendencję do unikania firm zaangażowanych politycznie, ponieważ są one postrzegane jako nieprzewidywalne i ryzykowne. Na razie jestem pewien, że przy obecnym rządzie decyzje polityczne nie będą miały wpływu na naszą działalność. Podałbym się do dymisji, gdyby mówiono mi, co mam robić - absolutnie. To moja odpowiedzialność wobec inwestorów, to moja etyka" wyjaśnił Ireneusz Fąfara.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty