Kalendarium

28.11.2023 · ART OF COLOR, Poznań

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Odnawialna energia w Enocell

Olej smołowy, jaki niebawem zostanie wdrożony w Enocell, jest produkowany z drewna sosnowego. Nie zawiera on paliw kopalnych i jest produktem ubocznym rafinacji oleju talowego.

© Stora Enso

Firma Stora Enso zainwestuje 10 milionów euro w modyfikacje związane z zasilaniem jej celulozowni w Enocell w Finlandii. Jak podkreśla producent, inwestycja pozwoli ograniczyć negatywny wpływ realizowanej w Enocell produkcji na środowisko naturalne i jest zgodna z określonymi niedawno przez firmę celami środowiskowymi, związanymi z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych. Olej opałowy pochodzenia kopalnego zostanie tym samym zastąpiony odnawialnym olejem pakowym (smołowym). Zastępując olej opałowy bazującym na drewnie olejem pakowym, fabryka Enocell stanie się zakładem w 100% zasilanym „zieloną energią”. Jak podkreśla Stora Enso, oznacza to redukcję emisji dwutlenku węgla o blisko 70 tys. ton rocznie, co stanowi ok. 50% całej emisji dwutlenku węgla generowanej przez jej dział Biomaterials. W ramach planowanej inwestycji zakład Enocell zostanie wyposażony w zbiornik na olej pakowy, fundamenty i nieckę wyciekową, przepompownię, stację rozładunkową, nowe rurociągi, nagrzewnice i niezbędną automatykę. Inwestycja ma zostać sfinalizowana przed końcem 2023 roku.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty