Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Odnawialna energia w Enocell

Olej smołowy, jaki niebawem zostanie wdrożony w Enocell, jest produkowany z drewna sosnowego. Nie zawiera on paliw kopalnych i jest produktem ubocznym rafinacji oleju talowego.

© Stora Enso

Firma Stora Enso zainwestuje 10 milionów euro w modyfikacje związane z zasilaniem jej celulozowni w Enocell w Finlandii. Jak podkreśla producent, inwestycja pozwoli ograniczyć negatywny wpływ realizowanej w Enocell produkcji na środowisko naturalne i jest zgodna z określonymi niedawno przez firmę celami środowiskowymi, związanymi z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych. Olej opałowy pochodzenia kopalnego zostanie tym samym zastąpiony odnawialnym olejem pakowym (smołowym). Zastępując olej opałowy bazującym na drewnie olejem pakowym, fabryka Enocell stanie się zakładem w 100% zasilanym „zieloną energią”. Jak podkreśla Stora Enso, oznacza to redukcję emisji dwutlenku węgla o blisko 70 tys. ton rocznie, co stanowi ok. 50% całej emisji dwutlenku węgla generowanej przez jej dział Biomaterials. W ramach planowanej inwestycji zakład Enocell zostanie wyposażony w zbiornik na olej pakowy, fundamenty i nieckę wyciekową, przepompownię, stację rozładunkową, nowe rurociągi, nagrzewnice i niezbędną automatykę. Inwestycja ma zostać sfinalizowana przed końcem 2023 roku.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty