Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Koniec wolnych mediów?

Polski Koncern Naftowy Orlen przejął wydawnictwo Polska Press 7 grudnia 2020 roku i jednocześnie wszedł w posiadanie 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych.

W związku z przejęciem Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau przez PKN Orlen, Helsinska Fundacja Praw Człowieka złożyła opinię do prezesa UOKiK, w której stwierdza, że przejęcie przez koncern państwowy „jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą wolności mediów, która wyklucza prawne podporządkowanie władzom politycznym”. Według HFPC, prasa wydawana przez spółkę, w której nadzór sprawują politycy, nie jest w stanie wypełniać przypisanych jej zadań. „Koncentracja w rękach jednego podmiotu gospodarczego druku prasy, jej wydawania i kolportażu bezsprzecznie wpływa nie tylko na zakres informacji dostarczanych odbiorcom, ale również prowadzi do zaburzenia konkurencji na regionalnym rynku medialnym” - czytamy w ocenie HFPC. „Przejęcie Polska Press przez PKN Orlen może przyczynić się do destabilizacji rynku dystrybucji prasy i przynieść szkodę konsumentom, pozbawiając ich rzetelnej, niezależnej informacji.”

Na tym jednak sytuacja się nie kończy. Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, polski koncern paliwowy prowadzi obecnie rozmowy dotyczące przejęcia Gremi Media, wydawnictwa m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Wydarzenie to skomentował redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, Bogusław Chrabota: „Nic o takiej planowanej transakcji nie słyszałem. Osobiście uważam, że wydawcą >>Rzeczpospolitej<< i >>Parkietu<< powinna być profesjonalna grupa medialna, a nie - choćby największy - koncern paliwowy”.

Z kolei zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, Roman Umielski, dodaje: „Te decyzje, jak w przypadku Polska Press, nie zapadają w gabinecie prezesa Orlenu, ale w gabinecie prezesa Kaczyńskiego na Nowogrodzkiej. Znam tylko jeden podobny przypadek w tej części Europy: to spółka Gazprom Media, która na polecenie Kremla przejęła telewizję NTW i gazetę >>Izwiestia<<”.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty