Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Dobre uzbrojenie. KBA Rapida w Granpak.

Data publikacji: kwiecień 2014

Bez wątpienia branża opakowaniowa w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie jakościowym i stale się rozwija. Polskie firmy, które specjalizują się w produkcji opakowań z kartonu i tektury, coraz częściej zdobywają także rynki zagraniczne. Ostatnie instalacje maszyn drukujących pokazują, że polskie drukarnie stale inwestują w swój rozwój, dzięki czemu nie narzekają na liczbę zleceń. Za przykład może posłużyć drukarnia Granpak z Andrychowa, która ostatnio zainstalowała u siebie maszynę KBA Rapida 105-6+L ALV2.

 

Maszyna offsetowa KBA Rapida 105-6+L ALV2, która została zainstalowana w drukarni Granpak, posiada sześć zespołów drukujących, wieżę lakierującą oraz pakiet CX do zadrukowywania kartonów o maksymalnej grubości 1,2 mm.

„Wiele drukarń chciałoby od zaraz rozpocząć produkcję opakowań wysoko uszlachetnionych, z którą związane są dosyć wysokie marże” – mówi Jan Korenc, prezes KBA CEE. „Ten segment wyznacza jednak pewne restrykcje produkcyjne – niezbędne jest know-how w zakresie technologii drukowania UV i hybrydowego, nanoszenia i suszenia lakierów itd. W związku z tym drukarnie opakowaniowe, które już długo działają na rynku, mają pewien bufor czasowy i jest im znacznie łatwiej pozyskać klientów oraz zagwarantować im stałą jakość produkcji. Inwestycja w nowe maszyny drukujące to czynnik pozwalający drukarniom być o krok przed konkurencją. Utrzymanie jakości na wysokim poziomie dzięki zaawansowanym rozwiązaniom kontrolno-pomiarowym in-line oraz szybko reagującym, zoptymalizowanym zespołom farbowym – to kolejny aspekt, który idzie w parze z rozwojem drukarni”.

Do grona ambitnych drukarń, o których mówi Jan Korenc, z całą pewnością można zaliczyć firmę Granpak z Andrychowa, gdzie rozpoczęła pracę pełnoformatowa maszyna offsetowa BA Rapida 105-6+L ALV2. Drukarnia zdecydowała się na zakup urządzenia, które posiada sześć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. „Ponadto maszyna została wyposażona w liczne systemy kontrolno-pomiarowe, co było dla nas kwestią kluczową” – komentuje Mariusz Korczak, współwłaściciel drukarni Granpak. „Poprzez wykorzystanie systemu kontroli koloru in-line jesteśmy w stanie zagwarantować najwyższą, a przede wszystkim powtarzalną jakość druku. Maszyna będzie wykorzystywana do druku opakowań wysoko przetworzonych, produkowanych przy zastosowaniu dodatkowych kolorów Pantone oraz uszlachetnień lakierem UV lub hybrydowym. Liczymy na to, że KBA Rapida pozwoli nam na zwiększenie mocy przerobowych i szybszą realizację zleceń”.

Właśnie z myślą o produkcji opakowań wysoko przetworzonych nowa maszyna została podwyższona o 450 mm i wyposażona w specjalny pakiet CX do zadrukowywania kartonów o maksymalnej grubości 1,2 mm. Drukarnia Granpak zdecydowała się również uzupełnić maszynę o liczne rozwiązania i funkcje, które mają usprawnić jej działanie: system w pełni automatycznej zmiany form drukowych FAPC, konsolę wyposażoną w systemy ErgoTronic ColorControl i ErgoTronic Lab, wideokamerę do automatycznej korekty registrów pasowania ErgoTronic ACR oraz dynamiczny system kontroli i regulacji nafarbienia inline QualiTronic ColorControl.

 

Większy plan

Zainstalowana w Granpak maszyna to część kompleksowego planu inwestycyjnego, jaki realizuje ta drukarnia. „W ostatnich latach nasza firma dynamicznie się rozwijała, przez co stało się konieczne zwiększenie zdolności produkcyjnych, które pozwoliłyby nam spełnić oczekiwania klientów” – mówi Ryszard Marczak, współwłaściciel drukarni Granpak. „To było powodem, dla którego zdecydowaliśmy się rozpocząć dużą inwestycję, obejmującą między innymi zakup maszyny drukującej KBA oraz budowę na terenie strefy ekonomicznej w Andrychowie nowego zakładu produkcyjnego wraz z biurowcem o łącznej powierzchni 4500 m2. Nowy zakład spełnia wszelkie wymagania dotyczące produkcji opakowań mających bezpośredni kontakt z żywnością”. Kilka lat temu firma wprowadziła system zarządzania ISO 22000:2005, gwarantujący stałą, najwyższą jakość oferowanych produktów. Uzyskany certyfikat wpłynął pozytywnie na wizerunek drukarni Granpak i stał się potwierdzeniem, że firma – dzięki dostosowaniu standardów produkcji do specyficznych wymagań klientów – jest wiarygodna i elastyczna.

Kompletny park maszynowy pozwala drukarni Granpak kierować swoją ofertę do firm, które mają duże potrzeby produkcyjne i wysokie wymagania jakościowe. Drukarnia posiada offsetowe maszyny drukujące, automaty sztancujące, automaty kaszerujące, składarko-sklejarki, maszynę do hot-stampingu, automat do lakierowania UV, automat do foliowania i inne urządzenia introligatorskie. Kolejnym krokiem w rozwoju firmy jest poszerzenie oferty o produkcję w formacie B0. W tym celu już w 2013 roku park maszynowy został uzupełniony o pierwszą w Polsce naświetlarkę Kodak Trendsetter w formacie 1600 mm, a także dwie maszyny sztancujące Bobst z separacją użytków, w formacie B1 i B0.

 

Silny segment

Instalacja nowej maszyny drukującej w drukarni Granpak z Andrychowa świetnie pokazuje, że KBA rozwija się wraz ze swoimi klientami. Szacuje się, że ponad 65 proc. obecnie zainstalowanych maszyn produkcji tej firmy jest wykorzystywane do wytwarzania opakowań. Biorąc pod uwagę bieżący rok, aż 70 proc. maszyn KBA to konfiguracje przeznaczone specjalnie do tego rodzaju produkcji, co świadczy o tendencji wzrostowej w tym segmencie maszyn. „Obecnie KBA skupia się na produkcji i rozwoju offsetowych maszyn opakowaniowych, a także wyznaczaniu kierunków w tym sektorze biznesowym” – komentuje Jan Korenc. „W zeszłym roku pozyskaliśmy większość udziałów we włoskiej firmie Flexotecnica, która oferuje nowoczesne rotacje fleksodrukowe z centralnym cylindrem dociskowym, przeznaczone do zadruku elastycznych materiałów opakowaniowych. Nabyliśmy także udziały w firmie Kammann, która dostarcza systemy do bezpośredniej dekoracji opakowań ze szkła, tworzyw sztucznych i metalu w technologii sitodrukowej”.

Jak pokazuje przykład drukarni Granpak i działania firmy KBA, sektor opakowań – nie tylko kartonowych i tekturowych – rośnie w siłę, stając się atrakcyjnym obszarem dla kluczowych graczy rynku poligraficznego.

 

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty