Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Przykład zza miedzy. KBA Rapida 106 w Model Obaly z Opawy.

Data publikacji: wrzesień 2012

60-tysięczna Opawa to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych Republiki Czeskiej. Swoją siedzibę mają tu m.in. liczące się zakłady poligraficzne, związane z reguły z prominentnymi europejskimi firmami. Jedną z nich jest drukarnia opakowań Model Obaly, należąca do szwajcarskiej grupy Model. Zakład ten jest największym w Czechach przedsiębiorstwem specjalizującym się w produkcji opakowań. Realizowany tu druk arkuszowy opiera się w dużej mierze na arkuszowych maszynach offsetowych KBA.

 
Pracująca od niedawna w firmie Model Obaly maszyna KBA Rapida 106 jest wyposażona w liczne opcje automatyzacji i uszlachetniania, m.in. moduł foliowania na zimno Vinfoil.

W ostatnim czasie w drukarni rozpoczęła pracę nowa pełnoformatowa maszyna KBA Rapida 106 o dość niezwykłej konfiguracji. W jej skład wchodzi osiem zespołów drukujących, wieża lakierująca, dwa zespoły suszące oraz dodatkowy zespół drukujący. Jednym z niecodziennych rozwiązań jest urządzenie do foliowania na zimno Vinfoil Infigo. Maszyna w znacznym stopniu zwiększyła moce produkcyjne firmy Model Obaly i umożliwiła jej zaoferowanie uszlachetnianych opakowań, spełniających najwyższe standardy jakościowe odbiorców z rynków lokalnego i europejskiego.

 

Luksus z kartonu i folii

Firma Model Obaly zapracowała na swoją reputację dzięki produkcji najwyższej jakości opakowań. Maszyna KBA Rapida 106 jest tu wykorzystywana przede wszystkim do zadrukowywania luksusowych, nietypowych opakowań kartonowych, które dla zwykłej maszyny są zbyt trudne do wykonania. Model Obaly realizuje także usługi z zakresu zadrukowywania folii, a nowa KBA Rapida 106 – dzięki możliwości drukowania na materiałach giętkich – znajdzie zastosowanie także w tej części produkcji.

„Nasz zarząd rozważał zakup maszyny w formacie B1 i właśnie takiej, bardzo nietypowej konfiguracji już od dłuższego czasu” – przyznaje Jiři Matýsek, dyrektor techniczny Model Obaly ds. produkcji na kartonach pudełkowych. Wszechstronność i funkcjonalność maszyny obrazuje sama jej nazwa, która brzmi KBA Rapida SIS SPC-8+C+D+D+1 CX FO FAPC 675. Takie zestawienie poszczególnych jednostek wskazuje na wysoką elastyczność producenta – firmy KBA – który jest w stanie dostarczyć rozwiązania technologiczne zgodne z indywidualną, niestandardową specyfikacją klienta.

 

Z myślą o elastyczności

Wśród zaawansowanych rozwiązań, w jakie wyposażona jest maszyna, warto z pewnością wymienić system nakładania bez marki bocznej DriveTronic SIS (Sensoric Infeed System). W razie potrzeby formy drukowe można wymienić jednocześnie we wszystkich dziewięciu zespołach drukujących za pomocą systemu DriveTronic SPC. Kolejny system – DriveTronic Plate Ident – umożliwia sprawdzenie, czy wszystkie formy drukowe zostały właściwie przydzielone do danego zespołu i danego zlecenia; co więcej, w automatyczny sposób zapewnia on właściwe wstępne pasowanie z wykorzystaniem umieszczonych na płytach paserów. Pakiet CX, w jaki wyposażona jest KBA Rapida 106, umożliwia zadrukowywanie arkuszy o maksymalnej grubości 1,2 mm. Z myślą o zastosowaniu typowych dla produkcji opakowaniowej grubszych podłoży – a co za tym idzie wyższych stosów – maszyna została posadowiona na fundamencie o wysokości 675 mm.

 
Drukarnia zainwestowała w rozbudowany system logistyki stosu wspomagający transport podłoży przy nakładaniu i wykładaniu. Samonakładak i system wykładania posiadają funkcję nonstop pozwalającą na automatyczną zmianę stosów.

Oszczędność materiału

Dostarczona do Model Obaly maszyna KBA Rapida 106 była jedną z pierwszych na obszarze Czech wyposażonych w moduł foliowania na zimno w trybie inline. Znajduje się on nad drugim zespołem drukującym i różni się znacząco, zarówno pod względem projektu jak i funkcjonalności, od innych tego rodzaju, znanych z rynku systemów. Rozwiązanie Vinfoil Infigo 110GF (Gloss Foil), bo o nim mowa, oferuje funkcję automatycznej zmiany folii, posiada dwie sztangi odwracające do rozdzielania folii, zaś dzięki opcji MFU (Multiple Foil Use) wprowadza ono folię na zasadzie „podwójnej pętli”, redukując tym samym jej zużycie nawet o 88 proc. Optymalizacja zużycia folii przy poszczególnych zleceniach była jednym z kluczowych parametrów przy poszukiwaniu dostawcy maszyny. Jak zapewniają przedstawiciele Model Obaly, wydajność rozwiązania zaproponowanego przez KBA została potwierdzona w liczbach wynikających z bieżącej produkcji. Dzięki opcji MFU folia nie musi być odwijana ani na całej szerokości, ani po obwodzie. W zależności od uszlachetnianego obrazu może być ona użyta nawet kilka razy.

Praca maszyny jest monitorowana przez oparty na kamerach system inspekcji arkusza w trybie inline QualiTronic Professional. Poza samą maszyną drukarnia zainwestowała też w rozbudowany system logistyki stosu wspomagający transport podłoży przy nakładaniu i wykładaniu. Zarówno samonakładak, jak i system wykładania posiadają funkcję nonstop, pozwalającą na automatyczną zmianę stosów.

 

Suszenie wedle potrzeb

W maszynie zakupionej przez czeską drukarnię klej do folii jest aplikowany w pierwszym zespole drukującym, sama folia – w drugim zespole, zaś obraz jest nadrukowywany w kolejnych sześciu zespołach. W wieży lakierującej arkusze są poddawane uszlachetnieniu za pomocą lakieru wodnego lub UV. Po wysuszeniu w znajdujących się dalej suszarkach na arkusze nanoszony jest dodatkowy lakier. Końcowe suszenie ma miejsce w wydłużonym systemie wykładania, gdzie znajdują się urządzenia suszące gorącym powietrzem, promieniami IR i UV. Ta hybrydowa konfiguracja umożliwia stosowanie w maszynie zarówno farb konwencjonalnych, jak i UV. Po każdym zespole drukującym można zainstalować specjalny promiennik UV, co znacząco zwiększa uniwersalność systemu suszenia. W zależności od realizowanego zlecenia lampy UV mogą być ustawione w różnych pozycjach, gwarantując natychmiastowe schnięcie podłoża.

 
Pięć razy KBA

Model Obaly z powodzeniem stosuje arkuszowe maszyny offsetowe KBA już od wielu lat. Obecnie drukarnia posiada w swoim parku maszynowym aż pięć urządzeń tego niemieckiego producenta w formatach: B0, B1 i B2. Z myślą o produkcji wielkoformatowej pracują tu dwie sześciokolorowe maszyny KBA Rapida 142 z wieżami lakierującymi, przy czym nowsza z nich została skonfigurowana do produkcji hybrydowej wykorzystującej farby konwencjonalne i UV. W zakresie formatu B1 pracuje tam nieco starsza pięciokolorowa KBA Rapida 104 z wieżą lakierującą oraz nowo zakupiona KBA Rapida 106. Z myślą o zleceniach niskonakładowych firma nabyła też półformatową maszynę KBA Rapida 74G wyposażoną w pięć zespołów drukujących i dwie wieże lakierujące. Maszyna ta, bazująca na offsecie bezwodnym, była pierwszym tego typu rozwiązaniem w Czechach i stanowi kolejny przykład na ciągłe inwestycje Model Obaly w nowoczesne i przyszłościowe technologie poligraficzne. Park sprzętowy drukarni uzupełniają maszyny fleksograficzne i cyfrowe.

„Nowa maszyna KBA Rapida 106 służy nam przede wszystkim do produkcji powlekanych i uszlachetnianych opakowań o wysokiej wartości dodanej. Dzięki nowoczesnej technologii możemy zaoferować naszym klientom najwyższej klasy wyroby, co daje nam dużą przewagę na niezwykle konkurencyjnym rynku opakowań. Poza inwestycjami w nowe maszyny drukujące rozszerzamy także portfolio naszych usług, m.in. budujemy obecnie nowe centrum innowacji w zakresie projektowania opakowań. Po jego uruchomieniu planujemy nawiązać ścisłą współpracę z uczelniami technicznymi i najbardziej znanymi projektantami” – podkreśla Jiří Matýsek.

 
 
 
 

 

 
 
 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty