Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Zielona masa. Papiery ekologiczne.

Data publikacji: styczeń 2012

„W chwili obecnej daje się zauważyć wzrastający trend coraz szerszego wykorzystywania mas z odzysku (…) do produkcji papierów przeznaczonych do drukowania” – pisze Stefan Jakucewicz, guru branży papierniczej, w swojej książce „Papier do drukowania. Właściwości i rodzaje”. Jak zauważa Jakucewicz, stosowanie masy makulaturowej będzie coraz powszechniejsze, gdyż papier recyklingowy nie ustępuje jakością podłożom z masy drzewnej. Obecnie silną pozycję na rynku ma również papier produkowany z drewna z certyfikowanych upraw leśnych (PEFC/FSC), który zyskał popularność wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej producentów i konsumentów. Na łamach naszego magazynu prezentujemy Państwu wybrane papiery ekologiczne (obu typów) z oferty polskich dystrybutorów.

 
Opracował: Jacek Golicz
 
Papier Munken Pure jest jednym z sześciu modeli z kolekcji papierów ozdobnych Munken Design.
Munken Design

Munken Pure, Munken Pure Rough, Munken Lynx, Munken Lynx Rough, Munken Polar oraz Munken Polar Rough to sześć rodzajów papieru w trzech odcieniach i o dwóch wykończeniach powierzchni – szorstkiej i gładkiej. Zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o wielobarwnym druku offsetowym. Wyjątkowo szeroki zakres gramatur daje niemal nieograniczone pole ich wykorzystania. Można je z powodzeniem stosować do druku wysokiej jakości materiałów reklamowych, albumów, katalogów, czasopism, druków firmowych, periodyków oraz książek. Obok techniki offsetowej świetnie nadają się do druku laserowego i cyfrowego, również po uprzednim wykonaniu nadruku offsetowego. Można je także stosować w drukarkach atramentowych. Wszystkie papiery Munken Design dostępne są z certyfikatem FSC lub PEFC. Dystrybucja: Europapier-Impap.

 

Papiery z serii Nautilus są w 100 proc. wyprodukowane z makulatury.

Nautilus
Nautilus Universal i Nautilus Super White to papiery w 100 proc. recyklingowe. Nautilus Universal ma naturalny odcień niewybielanego papieru recyklingowego, Nautilus Super White, mimo że całkowicie wyprodukowany z makulatury, osiąga białość wyższą od standardowego offsetu. Papiery można stosować zarówno do zadruku offsetowego, jak i cyfrowego i preprintu. Szeroka gama dostępnych gramatur – od 70 do 250 g/m2, gwarantuje dużą różnorodność zastosowań. Papiery Nautilus są odpowiednie do druku katalogów, broszur, książek, materiałów reklamowych oraz produkcji kopert. Dystrybucja: Europapier-Impap i Igepa Polska (z końcem 2011 roku).

 

Papier Options jest produkowany przy użyciu energii wiatrowej.

Mohawk Via i Mohawk Options
Mohawk Options umożliwia wysoką jakość pełnokolorowych wydruków. Trzy odcienie bieli dodają wyrazu materiałom marketingowym, raportom rocznym, podręcznikom i projektom identyfikacyjnym. Papier idealnie nadaje się do projektów składających się z wielu komponentów, wyprodukowanych na maszynach cyfrowych i offsetowych. Papier Options uzyskał certyfikat FSC; produkowany jest przy użyciu energii wiatrowej. Mohawk Via to kompleksowa i ekonomiczna kolekcja papierów o różnych rodzajach wykończenia – smooth, linen, felt i laid – która charakteryzuje się bardzo bogatą gamą odcieni oraz doskonałą jakością wydruku. Papiery Via produkowane są przy użyciu energii wiatrowej. Via Smoth to gładki papier o gramaturze 90 g/m2 w trzech eleganckich wykończeniach powierzchni i ze znakiem wodnym. Papier jest neutralny pod względem emisji CO2 i bezkwasowy. Cechuje go 30-proc. zawartość włókien recyclingowych (z wyjątkiem modelu Pure White). Via Linen to kolekcja papierów o strukturze płótna charakteryzująca się bardzo bogatą gamą odcieni. Z kolei Via Felt to papier o strukturze filcu. Dodatkowym atutem kolekcji są papiery ekologiczne z wtrąceniami. Via Laid to kolekcja podłoży o strukturze żeberkowanej o bogatej gamie odcieni. Dystrybucja: Europapier-Impap.

 

Circle

CIRCLEgloss Premium White - atutami tego papieru są: błyszczące powleczenie oraz wysokie, jak na papier recyclingowy, parametry bieli. Wyśmienicie sprawdza się w druku kolorowym. Szczególnie zalecany jest do druku broszur, kalendarzy, albumów i materiałów firmowych. CIRCLEsilk Premium White – dzięki swojej powierzchni z powleczeniem silk, a także dzięki wysokiej bieli, sprawdza się nawet w tak wymagających pracach, jak katalogi, fotoalbumy i magazyny ilustrowane. CIRCLEmatt White (dotychczasowa nazwa Recymago) cechuje wyjątkowa biel, matowe powleczenie i nieprzezroczystość nawet w niskich gramaturach Papier ten idealnie sprawdza się w druku broszur, poradników, instrukcji obsługi, ulotek i czasopism. CIRCLEoffset Premium White to papier offsetowy, który dzięki wysokiemu poziomowi bieli i szerokiemu spektrum gramatur jest w stanie sprostać wszelkim wyzwaniom w zakresie druku zaproszeń, ulotek i katalogów. CIRCLEoffset White (dotychczasowa nazwa Resaoffset) – matowa, jednolita, niepowlekana powierzchnia w połączeniu z wyjątkową bielą pozwala spełnić wszystkie wymogi w zakresie druku broszur, ulotek, katalogów, instrukcji obsługi i raportów. CIRCLEpreprint Premium White jest przeznaczony do produkcji spersonalizowanych aplikacji, zarówno w druku inkjetowym, jak i laserowym. Szczególnie polecany jest do druku zaproszeń i papeterii firmowej. Dystrybucja: Igepa Polska (od listopada 2011 roku).

 
Papiery Revive 100 produkowane są w 100 proc. z włókien z odzysku, a kolekcja revive 50 zawiera 50-proc. domieszkę włókien pierwotnych.

Revive 100 i revive 50

Kolekcja revive 100 to sztandarowy produkt z oferty papierów revive. Papiery Revive 100 produkowane są w 100 proc. z włókien z odzysku, posiadają certyfikat FSC i mogą zastępować papier z włókien pierwotnych. Model revive 100 White Silk to papier o jedwabistej powierzchni, bielony w procesie PCF bez użycia związków chloru. Dostępny w gramaturach 90-350 g/m2. Model revive 100 White Gloss to powlekany papier o błyszczącej powierzchni oferowany w gramaturach 90-350 g/m2. Papier revive 100 White Uncoated to wysokiej jakości podłoże niepowlekane, które w porównaniach bieli wypada korzystnie na tle bezdrzewnych produktów offsetowych. Nadaje się do druku cyfrowego i laserowego (gramatura 80-160 g/m2). Dostępny jest w gramaturze 80-300 g/m2. Podłoże revive 100 Natural Matt to papier matowy powlekany, wyprodukowany bez bielenia, charakteryzujący się wysoką nieprzezroczystością. Można go kupić w gramaturach 100-350 g/m2. Model revive 100 Natural Uncoated to papier offsetowy, który gwarantuje wysoką jakość wstępnego zadruku. Nadaje się także do druku cyfrowego i laserowego (gramatura 80-160 g/m2). Jest dostępny w gramaturach: 80-300 g/m2. Kolekcja papierów revive 50 powstaje w 50 proc. z włókien z odzysku i w 50 proc. z włókien pierwotnych – jedne i drugie  oznaczone są certyfikatem FSC. Papier revive 50 White Gloss jest przeznaczony do efektownych wydruków dzięki wyjątkowo wysokiej nieprzezroczystości i bieli oraz gładkiej powierzchni o pięknym połysku. Dostępny w gramaturach: 90-350 g/m2. Model revive 50 White Silk to papier o właściwościach podobnych do wersji White Gloss; cechuje go lekki połysk. Papier jest dostępny w gramaturach 90-350 g/m2. Dystrybucja: Zing.

 
 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty