Kalendarium

13-15.11.2024 · TAROPAK, Poznań

04-06.12.2024 · Labeling-Tech Poland

28-31.01.2025 · RemaDays, Nadarzyn

06-09.05.2025 · Fespa, Berlin

Kiedy DD poznał IML

Data publikacji: grudzień 2010

 

Firma Heidelberg dołączyła do swojego portfolio rozwiązanie do produkcji etykiet. Nowy Speedmaster XL 105-DD z rotacyjnym systemem sztancowania został po raz pierwszy zaprezentowany pod koniec października podczas PMC Label Days w Wiesloch-Walldorf.

 

Speedmaster XL 105-DD pracuje na zasadzie sztancy rotacyjnej i został opracowany specjalnie do produkcji etykiet in-mould (IML)

Heidelberg posiada już w swojej ofercie dwie sztance płaskie, Varimatrix i Dymatrix, adresowane do producentów opakowań. Najnowsza maszyna różni się od nich jednak technologią. Speedmaster XL 105-DD pracuje na bazie sztancowania rotacyjnego i został zaprojektowany do produkcji etykiet typu in-mould. Tego typu etykiety są obecnie produkowane głównie na sztancach płaskich lub na sztancach z przeciwtłokiem. Obydwie technologie mają swoje ograniczenia – pierwsza umożliwia obróbkę tylko pojedynczych arkuszy, a druga sprawdza się w produkcji etykiet o wymiarach maksimum 400 mm.

Przy porównaniu czasu narządu, Speedmaster okazuje się być konkurencyjnym rozwiązaniem: na przezbrojenie maszyny potrzeba około 15 min. Dalsza obróbka nie jest potrzebna dzięki dużej dokładności cylindra i formy sztancującej. Dla porównania, przy sztancowaniu płaskim potrzeba do 5 godz., aby narządzić maszynę do etykiet IML. W kwestii prędkości produkcyjnych nowa maszyna również ma przewagę nad obecnie stosowanymi technologiami: podczas gdy sztance płaskie mogą osiągać prędkość produkcyjną od 4000 do 6000 arkuszy/godz., na Speedmasterze można uzyskać prędkość do 10000 arkuszy/godz. Dodatkowo maszyna ma zaletę, którą są koszty narzędzi: w bezpośrednim porównaniu ze sztancami płaskimi oszczędności mogą wynieść ponad 50 proc.

Podstawą nowej maszyny jest sprawdzona technologia XL 105. Urządzenie posiada dwa zespoły, jest wyposażone w samonakładak Preset Plus i pakiet do obróbki folii na nakładaku, zespole sztancującym i na wykładaniu, aby można było bez problemu obrabiać trudne podłoża z tworzyw sztucznych. Na cylindrze drukującym w zespole sztancującym zamontowane są specjalne płaszcze odporne na ścieranie. Cylinder sztancujący ma system napinający identyczny z tym, który stosowany jest w cylindrze do obciągu lakierującego. Wymiana płyt sztancujących odbywa się półautomatycznie, przy czym napinanie przeprowadza się ręcznie, a pozycjonowanie maszyny, jak również działanie walca dociskowego, są zautomatyzowane.

Aby zapewnić pewny transport wysztancowanych arkuszy na wykładaniu, zastosowano wiele rozwiązań znanych z maszyn XL 105 z odwracaniem m.in. dyski ssące, blachy prowadzące arkusz i hamulce dynamiczne. Dyski ssące zapewniają pewne przechwycenie arkuszy z cylindra drukującego na blachę prowadzącą, która odpowiada za łagodne wyprowadzenie arkuszy do wykładania. Następnie hamulce dynamiczne przejmują arkusze i wyhamowują je bez napinania z prędkości produkcyjnej do idealnej prędkości wykładania. Elementy te znane już z technologii maszyn z odwracaniem gwarantują równe ułożenie stosu, zapobiegając jednocześnie wypadaniu użytków z arkusza.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty